A babaváró hitel nagyon népszerű, mivel az állam egy gyermek születése után biztosítja a kamatmentességet, több gyermek esetén pedig a fennálló tartozásunk egy részét vagy egészét is elengedik. Az igényléshez több feltételnek is meg kell felelnünk. Sokan elvesznek a részletekben, és a feltételek pontos ismeretének hiányában azt hihetik, hogy nem is jogosultak rá. Vagy akár fordítva, számítanak erre az összegre, de mégsem lehetnek rá jogosultak. Melyek ezek a tévhitek? Utánajártunk!
A babaváró hitel igénylésekor a bank nem csak a jövedelmünket vizsgálja, hanem a jogszabályban meghatározott egyéb feltételeket is. A pontos feltételekről itt olvashatsz, illetve a Bankmonitor Babaváró kalkulátorával akár azonnal ellenőrizheted, hogy ti megkapnátok-e a támogatást. (Ha pedig azonnal lépnétek, akár az igénylés folyamatát is elindíthatjátok.)
Azért is érdemes hiteles forrásból tájékozódni, mert számos tévhit van a Babaváróval kapcsolatban, ezek miatt pedig sokan lemaradnak az akár 10 millió forintos kamatmentes hitelről. Mi most összegyűjtöttük a 8 leggyakoribb tévhitet, amelyek problémát jelenthetnek a támogatás igénylésekor.
Hirdetés
Hirdetés
1. A baba születése után is be lehet nyújtani az igénylést
Gyakori félreértés az is, hogy a jelenlegi veszélyhelyzet alatt (ez a cikkünk publikálásakor még tart) született gyermekekre is érvényes lehet a kamatmentesség, amennyiben a születés után, legkésőbb a veszélyhelyzet követő 30 napig benyújtják a szülők a hiteligénylést. Ez azonban sajnos nem igaz, ugyanis az enyhítést a második veszélyhelyzet idejére már nem vezették be újra! Tehát ha már megszületett a gyermekünk, rá már nem tudjuk érvényesíteni sem a kamatmentességet, sem a szüneteltetést. Ettől függetlenül a hitelt megigényelhetjük, azonban a kedvezmények csak a következő gyermekre lesznek érvényesíthetők.
2. Ha már van gyermekünk, akkor nem kaphatunk Babavárót
Attól, hogy van már egy vagy akár több gyermeketek, a Babaváró hitel gond nélkül megigényelhető. Arra azonban figyelnetek kell, hogy a Babaváróhoz járó végeleges kamatmentesség, valamint a tartozás részbeni vagy teljes elengedése kizárólag a Babaváró hitel felvételét követően megszületett gyermekek után jár. Persze érdekes kérdés, hogy vajon érdemes lehet-e akár úgy is megigényelni a Babavárót, hogy már előre tudjuk, nem szeretnénk gyermeket vállalni. Erre a kérdésre ebben a cikkünkben válaszolunk részletesen.
3. Nem feltétlenül kell házasnak lennünk
Sokan a csok (családi otthonteremtési kedvezmény) és a Babaváró ezzel kapcsolatos feltételeit keverik. A csok-nál valóban nem előírás a házasság akkor, ha meglévő gyermekre igénylik, ez kizárólag a vállalt gyermeknél feltétel. (Sőt, meglévő gyermekre a csok-ot akár egyedülálló szülők is igényelhetik.) A Babaváró hitelt azonban kizárólag házaspárok igényelhetik, akár van már meglévő gyermekük, akár nincs.
4. A férfi nem töltheti be a 41 éves kort igényléskor
Jó páran eleshetnek a hiteltől csak azért, mert azt hiszik, igénylésor a férj nem töltheti be a 41. életévét. Ez azonban nem igaz, hiszen a csok-kal ellentétben itt kizárólag a feleség életkora számít. (Vállalt gyermek esetében a csok-nál a házaspár egyik tagja nem töltheti be a 40. életévét.) Egész pontosan a férfi életkora a Babaváró támogatás személyi feltételei között nem szerepel, ám a bank maga meghatározhat egy maximum életkort, amit nem léphetünk túl a futamidő lejártakor. Ez az életkor általában 65 és 75 év között van, ám bankonként eltérő lehet. A pontos meghatározásért kérd szakértőnk segítségét!
5. A TB jogviszony csak munkaviszonyból származhat
A köztudatban azonosult a TB jogviszony és munkaviszony fogalma. Valóban, a munkáltató fizeti a társadalombiztosításunkat. De nem csak ezen időszak alatt kerül rendezésre! Az álláskeresési járadék, táppénz, sőt a nappali tagozatos hallgatói jogviszony alatt is rendezve van a biztosításunk, és jogosultak vagyunk az állami ellátásra. Az utolsó 180 napra azonban szigorúbb elvárások vonatkoznak: ekkor már magyarországi (Tbj. 6. § (1) bekezdés a), b) vagy d)-i) pontja szerinti) jogviszonnyal kell rendelkeznie legalább a pár egyik tagjának. Ez lehet bejelentett állás, vagy akár vállalkozás is. (A korábban külföldön munkát vállalók esetében a szigorúbb feltételeket az igénylést megelőző 90 napban kell legalább teljesíteni.)
6. Nem számít a külföldi TB jogviszony
Ezzel kapcsolatban kétféle megközelítés létezik:
- Sokan nem tudják, hogy külföldi TB-re is igényelhető a Babaváró hitel. A pontos szabály szerint, a 3 év TB jogviszonyból ha az utolsó 90 nap magyar, akkor már jogosultak lehetünk a babaváró hitelre. Tehát ha évekig külföldön dolgoztunk, de már minimum 3 hónapja magyar munkaviszonyunk van, akkor megkaphatjuk a megfelelő igazolást.
- Sokan azt hiszik, hogy kizárólag külföldi, jelenleg is tartó TB jogviszonyra is igényelhető Babaváró hitel. Ez sajnos nem így van. A fent említett, minimum 90 napos magyar TB jogviszony minden esetben szükséges.
A külföldön dolgozók Babaváró igényléséről itt olvashattok bővebben.
7. A pár mindkét tagjától elvárás a TB jogviszony
Elegendő az egyik fél részéről igazolni a szükséges TB jogviszonyt, így akkor is igényelhető a támogatás, ha például a pár egyik tagja dolgozik, míg a másikuk még tanul.
8. Ha megfelelünk a Babaváró feltételeinek, akkor a bank mindenképp megadja a hitelt
Sokan gondolják úgy, hogy elegendő teljesíteniük a Babaváró jogszabályban rögzített feltételeit, és máris jogosultak az akár 10 millió forintos kamatmentes hitelre. Ez azonban nem igaz, ugyanis a Babaváró banki hitel, amihez az állam kamattámogatást illetve hitelelengedést nyújthat. Éppen ezért nem elegendő, hogy egy házaspár teljesíti a személyi feltételeket, hitelképesnek is kell lenniük, ami elsősorban megfelelő összegű jövedelmet és az egyikük részéről minimum 3 hónapos folyamatos munkaviszony meglétét jelenti. A banki bírálat azonban rendkívül sziszifuszi, ráadásul az egyes pénzintézetek gyakorlata is nagyon különböző, így előfordulhat, hogy valakit az egyik bank elutasít, míg egy másik hitelez.
A következő kalkulátorral ellenőrizheted a jogosultságotokat, ha pedig szeretnéd, szakértőink díjmentesen segítenek a megfelelő bank kiválasztásában és a hiteligénylés folyamatának intézésében.