Alapvetően átalakul a közeljövőben a mikró-, kis- és középvállalkozások hitelezése. A meglévő piaci hitelekre kamatstopot vezetnek be, amivel párhuzamosan jelentős összeget különítenek el arra, hogy a következő években kiszámítható feltételek mellett olcsó hitelhez jussanak a hazai kis cégek.
Hirdetés
Hirdetés
Sapka a változó kamatozású vállalkozói hitelekre
A kamatstop azoknak a cégeknek jelent majd jelentős könnyítést, amelyek jelenleg piaci hitellel rendelkeznek. Ahogy arról már beszámoltunk az október 26-i Magyar Közlönyben megjelent rendelet szerint a kamatstop a változó kamatozású piaci feltételekkel nyújtott vállalkozói forint hitelekre, lízingszerződésekre lesz érvényes, de kiterjed az azonos feltételekkel folyósított refinanszírozási hitelekre is. Ezeknek a kölcsönöknek a kamata referenciakamathoz, jellemzően a Bubor-hoz kötött: az ügyleti kamatot referenciakamat plusz kamatprémium összege adja.
A kamatstop úgy érvényesül, hogy ezeknek a hiteleknek a kamatát november 15-től a Bubor 2022. június 28-ai értékét alapul véve határozzák meg. Ennek alapján árazódik át a hitel. Az 1, 3, 6, 12 havi Bubor fixingek az idén október végén már 16,79-16,39 százalék között mozogtak, tavaly június végén ugyanakkor a mutatók még 7,32-8,68 százalék körül jártak. A kamatstop bevezetésével 7-9 százalékponttal csökkenhet tehát aktuális ügyleti kamatuk. (Ezeknek a kölcsönöknek a kamata jelenleg már 20 százalék, illetve e szint fölött volt, a kérdéses hiteleknél ugyanis a kamatprémium – az ügyleti kamat megállapításában szerepet játszó másik tényező – 1-8 százalék között alakult.)
A kamatstop november 15-én automatikusan érvénybe lép – nem kell külön kérni -, és a megjelent rendelet szerint június végéig lesz érvényben. Az intézkedés az összes érintett hitelre kiterjed függetlenül attól, hogy a kölcsönöknek mikor lesz, volt a kamatfordulója.
Karcsúbb lesz, de folytatódik a Széchenyi Kártya Program
Azt is közölték már, hogy miként folytatódik a Széchenyi Kártya Program. A kamat 2023 első félévében kezelési költség nélkül, a piaci kamatszinthez képest rendkívül kedvező, évi 5 százalék lesz a héten a gazdaságfejlesztési minisztérium honlapján megjelent közlemény szerint. A portfolióban pedig januártól 6 termék marad:
- folyószámlahitel
- likviditási hitel
- mikrohitel (ezt kisebb, akár induló cégek is igényelhetik)
- Széchenyi Turisztikai Kártya
- Agrár Széchenyi Beruházási Hitel
- energiahatékonysági fejlesztéseket támogató Széchenyi Zöld Beruházási Hitel.
A közleményben kiemelték azt is, hogy Széchenyi Kártya Program kulcsszerepet játszik majd a kormány által bejelentett Feldolgozóipari KKV Energiaköltség és Beruházás Támogatási Programban is. A résztvevő vállalatok számára ugyanis lehetőség van arra, hogy az energiahatékonysági beruházásaikat a kedvező, 5 százalékos kamat mellett elérhető Széchenyi Zöld Beruházási Hitel segítségével hajtsák végre. (A beruházáshoz a pályázat keretében 15 százalék önerőhozzájárulást is kapnak a pályázaton nyertes cégek.)
Jelentős összeget biztosítanak a kamattámogatására
Megjelent a héten a kormányrendelet is a Széchenyi Kártya Program keretében meghirdetésre kerülő hitelekhez szükséges források biztosításáról. Eszerint Széchenyi Kártya Programra 2023. évben 58,95 milliárd forintot különítenek el. Emellett meghatározták a Széchenyi Kártya Program intézményi kezességi díjtámogatás feladatok terhére vállalható kötelezettség mértékét a 2024–2038 közötti évekre is az alábbiak szerint
- 2024. évre vonatkozóan a felső korlát 160,7 milliárd forint,
- 2025. évre 122 milliárd forint,
- 2026. évre 68 milliárd forint,
- 2027. évre 51,5 milliárd forint,
- 2028–2038. évek évi 33 milliárd forint.
Azt, hogy ilyen hosszú távon rendezték a forrás biztosítását megnyugtató lehet a hitelek folyósításában közreműködő hitelintézeteknek, hiszen a Széchenyi hitelek végig fix kamatozású kölcsönök, a kamattámogatást a hitel lejáratig biztosítani kell.
A részletekre még várni kell
A fentebbiek alapján erős az elkötelezettség arra, hogy a hazai kisebb cégek is kiszámítható és olcsó forrással finanszírozhassák tevékenységüket, fejlesztéseiket. A részletek azonban egyelőre nem ismertek.
Jelenleg a Széchenyi Kártya Program MAX fut, ám ennek feltételeit az esztendő végéig hirdették meg – eddig az időpontig aláírt hitelszerződéssel kell rendelkeznie azoknak a vállalkozásoknak, amelyek a jelenleg fix, évi 0,5-3,5 százalékos kamattal, plusz évi 2 százalékos kezelési költséggel kínált kölcsönöket fel kívánják venni. Mivel a kölcsönök elbírálásának időigénye egyszerűbb konstrukcióknál is 4-6 hét, akik még az idén hozzá szeretnének jutni ehhez a kedvezményes hitelhez, mielőbb be kell, hogy adják hitelkérelmeiket.