Remek adózási forma a kata, hiszen viszonylag kis összeg befizetésével az iparűzési adó kivételével letudható az összes fizetnivaló. Hitelfelvételnél jön azonban a keserű pirula, ugyanis a bankok csak a kiszámlázott összeg egy részét fogadják el jövedelemként. Ráadásul a pénzintézetek között is nagy a különbség ezen a téren, amin elbukhat akár a hiteligénylés is.
A kata adózás előnyeit már több mint 300 ezer magyar kisvállalkozó élvezi, ám ha ők hitelhez szeretnének jutni, akkor szembesülnek egy fontos problémával. A nehézséget az jelenti, hogy a NAV által kiállított jövedelemigazoláson a kiszámlázott összeg 60%-a szerepel csak. Vagyis, ha valaki havi 300 ezer Ft-ot számláz, azaz éves szinten 3,6 millió Ft-os bevétellel rendelkezik, akkor a jövedelemigazolásán 2 160 000 Ft szerepel majd. Ez hónapra lebontva 180 ezer Ft igazolt nettó jövedelmet jelent.
Azért kulcsfontosságú az igazolt jövedelem nagysága, mert ez egyben meghatározza a felvehető hitel maximális havi törlesztőjét is. Az adósságfék szabály szerint a jövedelem meghatározott része költhető hiteltörlesztésre, az arány pedig függ a jövedelem nagyságától, valamint a hitel típusától és kamatperiódusától.
Lakáshitelnél 400 ezer Ft vagy ezt meghaladó jövedelem esetén 30%, 40% illetve 60% a JTM (jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató) maximuma, míg ez alatt 25%, 40% és 50% a limit. Személyi kölcsönnél a 400 ezer Ft-ot elérő jövedelem 60%-ig, míg az ez alatti jövedelem 50%-ig terhelhető meg hiteltörlesztéssel.
Hiába azonban az egységes szabályozás, ugyanaz a jövedelem az egyik banknál több, míg a másiknál kisebb maximális havi törlesztőt tesz lehetővé.
Három különböző módon számolnak ugyanis jövedelmet a bankok:
1. A NAV jövedelemigazoláson lévő összeget (a számlaérték 60%-a) elosztják 12-vel, és ezt tekintik nettó jövedelemnek.
2. A NAV jövedelemigazoláson lévő összegből levonják az adóbevallás szerinti kata-adót (havi 25, 50 vagy 75 ezer Ft), majd ezt osztják el 12-vel.
3. A NAV jövedelemigazoláson lévő összegből levonják a kata-adót, majd ezt tovább csökkentik a bank által meghatározott képlet alapján.
Az előbbiek miatt nagyon nem mindegy, hogy a katás vállalkozó melyik banknál igényel hitelt, mert eszerint a maximális havi törlesztője nagyon különböző mértékű lehet. A legjobban azok járnak, akik olyan bankot választanak, ahol a NAV jövedelemigazoláson szereplő összeg egy tizenkettede az elfogadott havi nettó jövedelem.
Hogy mit jelent ez számszerűsítve?
Példánkban éves 3 600 000 Ft számlaérték mellett 2 160 000 Ft szerepel a NAV jövedelemigazoláson. Ez alapján a bevállalható legnagyobb havi hiteltörlesztő egy 50 000 Ft/hó kata-adót fizetőnél – aki 10 éves kamatperiódusú lakáshitelt szeretne felvenni -, 65 ezer Ft és 90 ezer Ft egyaránt lehet, attól függően, hogy melyik bankhoz fordul a kisvállalkozó. A nagyobb maximális törlesztő pedig egyben nagyobb felvehető hitelösszeget is jelent, vagyis akár ezen is múlhat, hogy kap-e valaki akkora hitelt, amekkorára szüksége van.
TIPP: Keresd meg a Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátorával vagy Személyi Kölcsön Kalkulátorával a számodra legkedvezőbb hitelt, majd kérd szakértő segítségét, aki végigkísér a hitelezési folyamaton.
3 cikk, ami katás adózóként fontos lehet a számodra:
A kata adózás két nagy buktatója
Lakáshitel felvétele katás vállalkozóként
Trükkel a katásoknak is lehet adójóváírással nyugdíjuk