November 18-án 2,5 százalékos kamat mellett hirdette meg egyhetes betétjét az MNB. Ezzel a héten már másodszor emelt kamatot a jegybank, összesen 0,7 százalékponttal növelve az irányadó hozamszinteket: az alapkamat mértékét 0,3 százalékponttal növelte, majd az egyhetes betét kamatát még e fölé emelte 0,4 százalékponttal. Ezt az emelkedést pedig igen gyorsan lekövették a pénzpiaci hozamok is. De mi lesz így a hitelkamatokkal?
A jegybank a héten újra a gyorsuló ütemű kamatemelés útjára lépett. De mi is történt eddig a héten?
- November 16-án az alapkamat 0,3 százalékpontos emeléséről döntött az MNB. (Ez magasabb, mint a korábbi 0,15 százalékpontos növelés.) Ezzel az alapkamat elérte a 2,10 százalékos szintet.
- A kamatdöntést követő háttérbeszélgetésen elhangzott, hogy az MNB egyhetes betétjének kamatát kész magasabb szintre emelni a jegybanki alapkamat nagyságánál. (Ez gyakorlatilag egy kvázi kamatemelési lehetőség bevezetését jelenti.)
- November 18-án az egyhetes betét meghirdetett kamata 2,50 százalék lett. Ez 0,4 százalékponttal magasabb, mint a jegybanki alapkamat.
- A betéti tenderen az MNB elfogadta az összes ajánlatot, nagyságrendileg 7 703 milliárd forint értékben. Mivel nem volt elutasított ajánlat, azt mondhatjuk, hogy a kamatemelést ténylegesen érvényesítették is.
Ezek alapján a jegybank valóban egy jóval szigorúbb irányba indult el, mely érthető is, hiszen az infláció októberben elérte a 6,5 százalékot és semmi jel nem mutat arra, hogy ebben rövid időn belül érdemi csökkenés következne be. Ráadásul a forint euróval szembeni árfolyama is ostromolta a történelmi mélypontot a kamatdöntést megelőzően.
Ezek a lépések azonban egyáltalán nem meglepő módon hatással voltak és lesznek is a pénzpiaci hozamokra.
Hirdetés
Hirdetés
Mi történik a pénzpiaci hozamokkal?
A rövid futamidejű BUBOR értékének változása és annak hatása a hitelekre
A jegybanki alapkamat és az egyhetes betét kamata elsősorban a rövid hozamokra gyakorol közvetlen hatást. Ezek alapján nem meglepő, hogy a héten történtek miatt a BUBOR értéke jelentősen emelkedett. (A BUBOR értéke azt mutatja meg, hogy a bankok milyen kamaton hajlandók kölcsönt nyújtani egymásnak rövid futamidőre.)
A mutató értéke láthatóan jelentősen megemelkedett: az idei évben hozzávetőlegesen 1,75 – 2,4 százalékponttal. Ráadásul a növekedés üteme folyamatosan gyorsul: az elmúlt hónap változása az éves növekedésből 0,75 – 1 százalékpontot tett ki.
Ez különösen a változó kamatozású lakáshitellel rendelkezőket érintheti komolyan. Ezen hitelek kamata ugyanis akár éven belül is módosulhat. Ráadásul a kamatemelkedés nagysága a BUBOR értékének megfelelően alakul. Vagyis egy ilyen konstrukcióval rendelkező adós kamata az év elejéhez képest akár 2 százalékponttal is emelkedhetett. Ez pedig egy 8 millió forint összegű, 12 éves hátralévő futamidejű kölcsönnél már akár 7 500 forintos törlesztőrészlet-emelkedést is jelenthet.
Mi a helyzet a hosszú futamidejű hozamokkal?
A hosszú futamidejű pénzpiaci hozamokra jellemzően csak lassabb ütemben hat az alapkamat emelkedése. Egy ilyen drasztikus, 0,7 százalékpontos növekedés azonban már érdemi változásokat okozhat a hosszú futamidejű BIRS mutató értékében is. (A BIRS értéke azt mutatja meg, hogy a bankok milyen kamatok mellett lennének hajlandók kölcsönt nyújtani egymásnak hosszú futamidőre.)
A BIRS értékének emelkedése az idei évben még a rövid futamidejű hozamok emelkedését is meghaladta. (2,1 – 3,1 százalékpontos az idei évben a növekedés.) Ugyanakkor az elmúlt egy hónapban a változás valamelyest lelassult, a mutató „csupán” 0,16 – 0,64 százalékponttal emelkedett.
A BIRS alakulása a hosszú kamatperiódusú új hiteligényléseknél igazán lényeges. Hiszen a bankok a pénzpiacról szerzik be a kölcsön forrását, kvázi a BIRS mutató emelkedése azt jelenti, hogy a bankok költsége emelkedik. Ezt pedig egy idő után át fogják hárítani az új hitelt igénylők felé, méghozzá a meghirdetett kamatok megemelésével.
Egy 2,5 százalékpontos kamatemelésnek pedig már komoly hatása lehet: Egy 20 millió forint összegű, 20 éves futamidejű lakáshitel esetében a törlesztőrészlet 28 ezer forinttal emelkedne meg. Ennyivel lehet drágább egy lakáshitel a közeljövőben az év eleji szinthez képest.
Érdemes sietni a hiteligénylésekkel
Az igénylés előtt állóknak érdemes gyorsan lépniük. Akár lakásvásárlás, akár felújítás, akár hitelkiváltás a cél, a piaci kölcsönök kamata a közeljövőben érdemben emelkedni fog.
Egyedül a támogatott hitelre jogosultak nyugodhatnak meg, az általuk igényelt kölcsönök nem fognak drágulni. Vagyis a Babaváró hitelt igénylők, a csok támogatásra és a hozzá kapcsolódó csok-hitelre jogosultak, valamint a zöld hitel iránt érdeklődők számára a kamatemelkedés réme kevésbé fenyegető.