Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön vállalkozóknak: kiderültek a legfontosabb részletek!

Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön vállalkozóknak: kiderültek a legfontosabb részletek!
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2021-02-25 Frissítve: 2024-08-03
 

Megjelent a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön Hitelprogram tervezete, amiből számos fontos részlet kiderült végre. Az akár 10 millió forintos kamatmentes hitelhez azok a vállalkozások juthatnak hozzá, amelyek a világjárvány által leginkább sújtott ágazatokban tevékenykednek.

Miről szól a Kamatmentes Újraindítási Hitel?

A hitelprogram részleteit a Magyar Fejlesztési Bank tette közzé: a mikro-, kis- és középvállalkozások igényelhetik ezt a kölcsönt, 1-10 millió forintos összegben. A hitelprogram keretösszege 100 milliárd forint, így akár vállalkozók tízezrei részesülhetnek majd a támogatásból. (A kedvezményes kamatozású kölcsön állami támogatásnak minősül.) A programhoz szükséges forrásokat az Európai Unió biztosítja.

Mire használható fel a hitel?

A program célja elősegíteni a világjárvány által okozott gazdasági válság elhárítását. A folyósított hitelt a vállalkozások készletek (forgóeszközök) beszerzésére, működési költségekre, rezsiköltségekre, illetve bérek és járulékok finanszírozására használhatják fel. A célkitűzés szerint ez biztosíthatja a vállalatok talpon maradását, illetve támogatja a járvány utáni időszakra történő felkészülésüket.

Hirdetés

Hirdetés

Milyen konkrét kondíciói vannak a hitelnek?

Az igényelt hitelösszeg minimuma 1 millió forint, maximuma 10 millió forint, de nem haladhatja meg a vállalkozás 2019. évi árbevételét. A hitel teljesen kamatmentes, de kezelési költséget, rendelkezésre tartási jutalékot, illetve szerződésmódosítási díjat sem számítanak fel. A hitel bármikor díjmentesen előtörleszthető vagy végtörleszthető. A hiteligénylés önerőt nem igényel.

Mire nem fordítható a folyósított hitelösszeg?

A 272/2014. (XI. 5.) Kormányrendelet 5. számú mellékletének 6. pontja értelmében kiemelten nem elszámolható költségek: a levonható adók és közterhek, a kamattartozás-kiegyenlítés, a hitelkamat és egyéb pénzforgalmi költségek, a pénzügyi tranzakción realizált árfolyamveszteség, illetve a bírságok, kötbérek és perköltségek.

Hány évre lehet felvenni a kamatmentes hitelt?

A hitel maximális futamideje a szerződéskötéstől számított 120 hónap, azaz 10 év. A szerződéskötést követő legfeljebb 3 hónap az úgynevezett „rendelkezésre tartási idő”. Ez után kezdődik a türelmi idő, amely legfeljebb 3 év: ebben az időszakban még nem kell törleszteni a hitelt. Az első törlesztőrészlet a türelmi idő lejártát követő hónap 15. napjáig esedékes.

Meddig lehet igényelni a kamatmentes hitelt?

A Hitelprogram keretében legutoljára 2022. július 30-án lehet kifizetést teljesíteni a kedvezményezett felé. A forgóeszköz / működési költség finanszírozásának befejezett megvalósulását a folyósítást követő 1,5 éven belül, de legkésőbb 2024. január 31-ig kell igazolni a bank felé. Fontos, hogy csak a 2023. december 31-ig felmerült és kifizetett költségeket lehet elszámolni! 

Kik jogosultak a Kamatmentes Újraindítási Hitelre?

A Hitelprogram keretében azok a vállalkozások juthatnak támogatáshoz, amelyek:

  • a 651/2014/EU rendelet I. melléklete alapján mikro-, kis- és középvállalkozásnak minősülnek,
  • devizabelföldinek minősülnek,
  • rendelkeznek Magyarország területén székhellyel vagy telephellyel,
  • gazdaságilag életképesek,
  • azonban nem jutnak megfelelő mértékben finanszírozási forrásokhoz.

Ugyanazon „végső kedvezményezett” a program keretein belül csak egyszer részesülhet támogatásban.

Milyen cégforma kell a hitelhez?

A hitelre az alábbi gazdálkodó szervezetek jogosultak: korlátolt felelősségű társaság, részvénytársaság, közkereseti társaság, betéti társaság, szociális szövetkezet, iskola szövetkezet, egyéb szövetkezet, európai szövetkezet, egyéni cég, egyéni vállalkozó.

Milyen tevékenységű szervezetek jogosultak a hitelre?

Az igénylő vállalkozások TEÁOR szerinti főtevékenysége is meg van szabva. A jogosultsághoz az alábbi főtevékenységek egyikének (egyéni vállalkozók esetén annak megfelelő ÖVTJ kódnak) már 2019.01.01-én szerepelnie kell a cégkivonatban / egyéni vállalkozói nyilvántartásban:

  1. Éttermi, mozgó vendéglátás (TEÁOR 5610),
  2. Rendezvényi étkeztetés (TEÁOR 5621),
  3. Italszolgáltatás (TEÁOR 5630),
  4. Filmvetítés (TEÁOR 5914),
  5. Konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése (TEÁOR 8230),
  6. Sport és szabadidős képzés (TEÁOR 8551),
  7. Előadó-művészet (TEÁOR 9001),
  8. Előadó-művészetet kiegészítő (TEÁOR 9002),
  9. Művészeti létesítmények működtetése (TEÁOR 9004),
  10. Múzeumi tevékenység (TEÁOR 9102),
  11. Növény-, állatkert, természetvédelmi terület működtetése (TEÁOR 9104),
  12. Sportlétesítmény működtetése (TEÁOR 9311),
  13. Sportegyesületi tevékenységet (TEÁOR 9312),
  14. Testedzési szolgáltatás (TEÁOR 9313),
  15. Egyéb sporttevékenység (TEÁOR 9319),
  16. Vidámparki, szórakoztatóparki (TEÁOR 9321),
  17. Fizikai közérzetet javító szolgáltatás (TEÁOR 9604),
  18. n.s. egyéb szórakoztatás, szabadidős tevékenységet (TEÁOR 9329),
  19. Szállodai szolgáltatás (TEÁOR 5510),
  20. Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás (TEÁOR 5520),
  21. Kempingszolgáltatás (TEÁOR 5530),
  22. Egyéb szálláshely szolgáltatás (TEÁOR 5590),
  23. Utazásközvetítés (TEÁOR 7911),
  24. Utazásszervezés (TEÁOR 7912),
  25. n.s. egyéb szárazföldi személyszállítás (TEÁOR 4939).

Meddig lehet igényelni a kamatmentes kölcsönt?

A hitelprogram keretében 2021. november 30-ig lehet Hitelkérelmet benyújtani. A hitelkérelem csak a Magyar Fejlesztési Bankkal szerződéses kapcsolatban álló, megfelelő jogosítvánnyal rendelkező közvetítőhöz nyújtható be. (A közvetítők listáját az MFB Zrt. a honlapján teszi közzé.)

Mit tehetek, ha nem elég 10 millió forint?

A finanszírozást kereső cégek próbálkozhatnak például az NHP Hajrá hitellel, ami a következő célokra igényelhető: cégvásárlás, lakóingatlanként nyilvántartott panzió és turistaház vásárlás, üzleti célú lakóingatlan vásárlás, lakóingatlan vásárlás bérbeadási céllal, tárgyi eszköz vásárlása bérbeadási céllal, személygépkocsi vásárlása, forgóeszköz-finanszírozás, hitelkiváltás. Az NHP Hajrá esetében a hitelösszeg 3 millió Ft-tól 10 milliárd Ft-ig változhat, míg a maximális futamidő 20 év. Bár ez nem kamatmentes, a kamat maximum fix 2,5% lehet, ami nagyon kedvező.

A másik lehetséges alternatíva a 2020. május 15-től igényelhető megújult Széchenyi Hitel Program. A konstrukció kamata a futamidő végéig fix: a támogatással csökkentett kamat nagysága 0,1-0,5% – pontos nagysága a kiválasztott konstrukciótól függ -, a hitel után kezelési költséget nem szükséges fizetni. A kezességvállalásnak van még díja, ennek mértéke 0,3-1% között mozoghat. Vagyis éves szinten 0,4-1,5%-os költség mellett megkapható a konstrukció. E mellé még általában jön egy egyszeri szerződéskötési díj, melynek mértéke a hitelösszeg 0,5-1,5 százaléka.

Széchenyi hitel
Mennyi széchenyi hiteltkaphat a céged?
  • hitelösszeg:
    max. 500 millió Ft
  • kamat:
    max. 5% fix
  • futamidő:
    max. 10 év
Több mint egy kalkulátor,
adható hitelösszeg és termékajánlat, hitelezési
tapasztalatok, buktatók és tudnivalók
Bankmonitor
Széchenyi hitel
Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés