A 10+10 milliós CSOK támogatás jelentősen megkönnyíti a lakásvásárlást. Míg a kedvezményes kamatozású hitelt gyakorlatilag mindegy, hogy hol vesszük fel, addig óriási különbség van abban, hogy melyik banknál helyettesíti a támogatás összege a kötelezően előírt önerőt. Kiszámoltuk, hol mennyi pénzre van szükséged egy 20 milliós lakás megvásárlásához!
Szinte mindegy, hogy hol vesszed fel a 10 milliós CSOK hitelt – nem itt van a különbség
Az új lakás vásárlása vagy építése esetén igényelhető kedvezményes kamatozású CSOK hitel a legolcsóbb lakáshitel ajánlat a piacon. Az adós által fizetendő kamat a futamidő alatt végig fix, évi 3%. A felvehető hitel maximális összege pedig 10 millió Ft.
A bankok ajánlatait összehasonlítva azt látjuk, hogy törlesztőrészlet és teljes visszafizetés tekintetében gyakorlatilag nincs közöttük különbség. Az apró THM eltérést pedig rendszerint az egyes kezdeti költségekre (mint például az értékbecslési díjra vagy a folyósítási jutalékra) vonatkozó akciók magyarázzák.
Bár árazás tekintetében nincs komoly eltérés az ajánlatok között, mégsem mindegy, hogy melyik banknál igényled a CSOK-ot. Míg egyik banknál akár készpénzes önerő nélkül is megvalósíthatod a vásárlást, addig máshol több millióra lesz szükséged.
Hirdetés
Hirdetés
Kinél és mikor számít önerőnek a CSOK támogatás?
Nem egységes a bankok gyakorlata abban a tekintetben, hogy a vissza nem térítendő állami támogatás helyettesíti-e az önerőt vagy sem. Az MNB álláspontja szerint a CSOK alapvetően önerő, de a bank kockázati megítélése alapján előírhat készpénzes önerőt is.
Így előfordulhat olyan faramuci helyzet is, hogy ugyan a 10+10 CSOK fedezi a kinézett ingatlan vételárát (pl. új építésű 60nm-es új építésű lakás egy vidéki kisvárosban… nagyvárosban szinte kizárt), azonban a szükséges 10-30% önerő hiányában mégsem vehetjük meg az ingatlant.
Emellett az sem mindegy, hogy az igénylő már meglévő gyermek(ek)re vagy vállalt gyermek(ek) után kéri a támogatást, hiszen a jövőbeli teljesítés kimenetele bizonytalan. Ugyanis, ha később nem születik meg a vállalt gyermek, akkor a támogatást büntetőkamatokkal kell visszafizetni, ráadásul alapesetben egyösszegben!
Ezért, ha a bank a támogatás mellé hitelt is nyújtott, akkor a felelős hitelezés égisze alatt ezzel a kockázattal is számolnia kell. Márpedig ha egy 10 millió Ft-os támogatást hirtelen büntetőkamatokkal kell visszafizetni, az egy átlag feletti jövedelemmel rendelkező adóst is padlóra küldheti, ami a banki hitel visszafizetését is ellehetetlenítheti. Így fordulhat elő az, hogy vállalt gyermekek esetén a bank szigorúbb szemmel vizsgálja a hitelkérelmet.
Idén már kétszer is jelentősen módosultak a támogatás szabályai. A legfontosabb CSOK változásokat is tartalmazó kalkulátorunk segítségével megtudhatod, hogy mekkora támogatásra vagy jogosult! Cikkünk a kalkulátort követően folytatódik.
Ennyi pénzre lesz szükséged
Nézzünk egy konkrét esetet! Amennyiben az igénylő jogosult a 10+10 CSOK-ra, úgy egy 20 milliós ingatlan megvásárlásához banktól függően akár készpénzes önerő nélkül is belevághat, míg „legrosszabb” esetben 4 millió forint saját erő felhasználása az elvárás.
Még egyszer felhívjuk a figyelmet, hogy a hitel elbírálásakor a vállalt gyermekek sokkal nagyobb kockázatot hordoznak magukban, mint a meglévők – mind az igénylő, mind a bank számára –, ezért szigorúbb hitelbírálatra és ügyfélminősítésre kell számítani ilyen esetben.
Nagyobb értékű ingatlan esetén mindez kiegészül piaci hitellel is, így még tovább bonyolódik a helyzet és lassan átláthatatlanná válik az igénylő számára, hogy mik is a lehetőségei, melyik bankot érdemes választania. Amennyiben hasonló helyzetben vagy és nem akarsz elveszni a bankok útvesztőjében, akkor add meg néhány adatod és szakértő kollégánk segít eligazodni!