„Azt szeretném megkérdezni, hogy amennyiben most vásárolok 2019 áprilisában elkészülő projektben lakást, akkor leghamarabb mikor tudom a CSOK-ot igényelni? Ha most igénylem, akkor van-e lehetőség rendelkezésre tartásra és van-e biztosíték arra, hogy a projekt befejezésekor azt folyósítják is?” A kérdés a Bankmonitor egyik érdeklőjében merült fel és a szakértőnk most a választ is megadja.
Rendkívül jól megy az új építésű lakások piaca, a fővárosban gyakorlatilag mindenütt építkezésekbe lehet futni, de a vidéki nagyvárosokban is egyre több projektet látni. Az sem véletlen, hogy az érdeklődőnk az ingatlanvásárláshoz a CSOK-ban is gondolkodik, hiszen 3 meglévő vagy vállalt gyermek mellett akár 10 millió forintos támogatást is lehetséges igényelni. Ráadásul ez 10 millió forintos 3%-os fix kamatozású hitellel is kiegészíthető, tehát akár 20 millió forint is rendelkezésre állhat a vásárláshoz.
Szerencsére a 2016-os változások értelmében a CSOK-ot már építés alatt álló társasházi lakás megfinanszírozására is lehet igényelni. Ugyanakkor azzal is számolnod kell, hogy a CSOK-ot illetve az azt kiegészítő lakáshitelt csak abban az esetben folyósítja a bank, ha a lakás már átadásra került, vagyis rendelkezik önálló albetéttel, vagyis helyrajzi számmal.
Tehát ez azt jelenti számodra, hogy a kivitelezővel kötött adásvételi szerződésnek megfelelő összegeket az átadásig önerőből szükséges teljesítened (ezt jellemzően a készültségi foknak megfelelő ütemezésben várják el). Így alapvetően a saját megtakarításod nagysága is behatárolja a lehetőségeidet.
Az is nehézséget okoz, hogy a CSOK és az azt kiegészítő hitel kérelmét hiába indítod el most, a banki döntésnek egy meghatározott érvényességi ideje van. Ez bankonként eltérő, de jellemzően 60-90 napos lehet, ezalatt pedig alá kell írni a szerződést is a bankkal.
Kalkulátorunkkal könnyedén megnézheted, hogy jogosult lehetsz-e a CSOK-ra, és mennyi támogatást kaphatsz!
Ha megcsúszna a folyamat és nem sikerülne szerződni, akkor kérelmezni lehet a határidő hosszabbítását, de előfordulhat, hogy elölről kell kezdeni a dokumentumok beszerzését. Szerencsés esetben a választott banknál lehet élni a rendelkezésre tartási idővel. Ekkor a szerződéskötéstől számítva akár 2 évig terjedő idő is rendelkezésre áll a folyósításig. Ez idő alatt van lehetőség a folyósítási feltételeket teljesíteni (használatba vételi engedély, albetét szám), ugyanakkor erre az időszakra szükséges rendelkezésre tartási jutalékot fizetned a bank részére.
Mivel itt egy épülő társasházról van szó, nagyon fontos, hogy a megfelelő ütemezéssel kalkulálj, mert ha túl hamar indítod el a CSOK igénylést, felesleges procedúrának nézel elébe és a pénzed is bánhatja! Hogy mégis mikor érdemes nekivágni a hiteligénylésnek, ahhoz a használatba vételi engedély várható kiadás jelenthet támpontot. Amennyiben a 2019 áprilisában elkészülő ingatlanból indulunk ki, a hitelkérelmet legfeljebb 3,5-4 hónappal a tervezett átadás előtt célszerű elindítani, vagyis 2018 decembere körül.