Többféle módon is a támogatja az állam a lakáshoz jutást. Bárkiről is legyen szó, megtalálhatja a számítását, hiszen a vásárlás előtt, vásárláskor és utána is van miből válogatni. A következőkben összegyűjtöttük egy csokorba a támogatási fajtákat, így talán könnyebben eligazodhat az ember az útvesztőben. Érdemes velük tisztában lenni, mert a kihasználásukkal milliókkal olcsóbb a lakásvásárlás.
Biztosan ismer olyan embert a környezetében, aki éppen lakásvásárlásban gondolkozik. Mindez nem is lehet meglepő, mert egy közlemúltban készített kutatás is megállapította, hogy a megtakarítási célok között is az első helyen található az ingatlan. A célok elérését az állam is különféle formában támogatja, a következőkben összegyűjtöttük a legfontosabbakat közülük.
A csoportosítást felhasználás szerint alakítottuk ki, ilyen formában vannak vásárlást megelőző, vásárláskori és vásárolás utáni támogatási fajták is. A vásárlást megelőzően a legkézenfekvőbb állami támogatású termék a lakástakarék. A befizetésekre 30%-os állami támogatás jár, aminek egy szerződés esetén a felső határa évente 72 ezer Ft. A lakástakarékhoz lakáshitel is jár, azonban ennek felvétele nem kötelező, csak egy lehetőség.
A lakástakarékon kívül megemlíthető a Start-számla és a babakötvény is. Államilag támogatott előtakarékossági formáról beszélünk ebben az esetben is. A felhasználásra csak a gyermek felnőtté válásakor nyílik meg a lehetőség, és akkor például lakhatásra is fel lehet használni az összegyűjtött megtakarítást. Ebbe beleértendő az is, ha lakásvásárláskor az ügyfél önerőként használja az akár több évtizede gyűjtött pénzt.
Vásárláskor a legjelentősebb állami támogatási forma a családok otthonteremtési kedvezménye (CSOK), ami az ingatlanpiac számára nagy lökést adott az utóbbi két évben. Attól függően, hogy milyen lakást (új vagy használt) vásárol és hány meglévő vagy vállalt gyermeke van, akár 10 millió forintos vissza nem térítendő támogatás is elnyerhető.
Külön érdemes kezelni a 3 vagy többgyermekesek által elérhető CSOK 10+10 konstrukciót. Ekkor a 10 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatás mellett maximum 10 millió forint erejéig kedvezményes hitelt is kap az ügyfél. Ez a lakáshitel a futamidő alatt rögzített kamatozású, bármi történjen is a hitelkamat 3% lesz. Csak összehasonlításul, ha egy hagyományos hitellel hasonlítanánk össze a CSOK 10+10 hitelét, akkor az legalább a duplájába kerülne.
Nézd meg kalkulátorunkkal, hogy jogosult vagy-e CSOK-ra!
A CSOK 10+10-en kívül más kedvezményes lakáshitel termék is van a piacon, amihez kamattámogatás kapcsolódik. Két formát különböztethetünk meg, az egyik az otthonteremtési kamattámogatás. Ezzel viszont most alig élnek, mert ha a kamatozás 6% alatt van, akkor az állami kamattámogatás nem jár. Ráadásul a támogatás csak a futamidő első 5 évében érvényes, utána a hitel is piaci alapúvá változna. A másik fajta kamattámogatott hitel olyan, ami akár 20 évre is ad támogatást, viszont igényelni csak néhány banknál lehet, és a kamatozása sem olyan kedvező, hogy az megelőzné a piaci hiteleket.
Legutóbb az állami támogatás formák közé a hitelelengedés került be. Ennek lényege, hogy a 2018. január elseje után született 3. vagy további gyermekre, 1-1 millió forint hitelelengedés vehető igénybe. Egy példán keresztül szemléltetve, ha van 4 gyermekünk, de ebből csak kettő született az említett dátum után, akkor 2 millió forintos hitelelengedésre jogosult az ügyfél. Számításaink szerint egy átlagos 8 millió forintos hitelnél az 1 millió forintos tartozás csökkenés a törlesztőben bő 10%-os esést hoz.
Legvégül az állam a munkáltatón keresztül is támogathatja a lakáshitel visszafizetését. Az adózási szabályok szerint adómentesen adható a munkavállalónak lakáshitel cafeteria néven havi alapon bő 80 ezer forint, maximum 5 évig kifejezetten lakáshitel törlesztésére. A keret az 5 év alatt legfeljebb az 5 millió forintot érheti el. Valószínűleg, csak kevesek számára használható ki ez a keret maximálisan, de ott nagyon komoly segítséget tud ez jelenteni.