A Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram (BGH) keretében benyújtott hitelkérelmek háromnegyedére már szerződtek a bankok a vállalkozásokkal, bő felét pedig már folyósították is a cégeknek. Az 1000 milliárd forintos keretből a szerződött állomány elérte 750 milliárd forint, 532 milliárd forintnak megfelelő összeg pedig már el is jutott az igénylőkhöz.
A február elején indult program keretein belül beruházási-, forgóeszköz- és zöldhitelt lehetett igényelni. A futamidő végéig fix kamat mellett forint hitel esetén jellemzően legfeljebb 6, euró hitelnél pedig legfeljebb 3,5 százalékos szinten. Az óriási érdeklődés miatt az eredetileg meghirdetett 700 milliárd forintos hitelkeretet a 1000 milliárd forintra emelték.
Hirdetés
Hirdetés
A szerződött hitelkérelmek 70 százalékát folyósították
A programban 2221 hitelkérelmet nyújtottak be a vállalkozások a lebonyolító az EXIM Magyarországhoz közvetlenül és partnerein keresztül. A szerződött hitelállomány kevesebb mint 3 hónap leforgása alatt meghaladta az 500 milliárd forintot, augusztus végére pedig elérte a 750 milliárd forintot – a Gazdaságfejlesztési Minisztérium közleménye szerint.
A szerződött hitelállomány elérte a jóváhagyott hitelkérelmek 86,3 százalékát, ami 750,4 milliárd forintot jelent. A szerződött ügyletek 70 százaléka, azaz 523 milliárd forint került folyósításra.
A beruházási hiteleknél
- az átlagos hitelösszeg 800 millió forint
- az átlagos futamidő 84 hónap volt
- az euróhitelek aránya 68,5 százalék.
A forgóeszközhiteleknél
- az átlagos hitelösszeg 670 millió forint
- az átlagos futamidő 30 hónap volt
- az euróhitelek aránya 21,8 százalék.
A lízingszerződéseknél
- az átlagos hitelösszeg 45 millió forint
- az átlagos futamidő 50 hónap volt
- az euróhitelek aránya 95 százalék.
Az ingatlanhiteleknél
- az átlagos hitelösszeg 2142 millió forint
- az átlagos futamidő 74 hónap volt
- az euróhitelek aránya 36 százalék.
A szerződött ügyfelek kétharmada kkv
A szerződött ügyfelek 68 százaléka kkv szektorból került ki, amelyekhez a szerződött hitelállomány 43 százaléka jut el. A szerződött vállalkozások
- 39 százaléka a feldolgozóiparhoz,
- 30 százaléka a kereskedelem és a gépjárműjavítás területéhez köthető,
- a források 7 százaléka irányul a mezőgazdasághoz, a szállításhoz, illetve az építőiparhoz.
A szerződött hitelállomány alapján az igények
- 38 százaléka Közép-Magyarországról (ezen belül Budapestről),
- 15 százaléka az észak-alföldi régióból,
- 12 százaléka a közép-dunántúli régióból,
- 11 százaléka a Dél-Alföldről,
- 10 százaléka Nyugat-Dunántúlról,
- 7-7 százaléka pedig Dél-Dunántúlról és Észak-Magyarországról érkezett.
Az új vállalati hitelszerződések bő felét adta a BGH
A hazai bankrendszer által nyújtott új hitelszerződések közel felét, 47,6 százalékát márciustól júniusig a BGH konstrukciói adták. Ez az arány a forintban denominált új hitelszerződések esetében még ennél is magasabb, 56,6 százalék.
Milyen kedvezményes hitelt igényelhetnek most a vállalkozások?
Jelenleg kedvezményes kamatozású hitelt a vállalkozások a Széchenyi Kártya Program keretében igényelhetnek. A programban a vállalkozások a működést segítő, illetve a fejlesztési igényeikre találnak finanszírozási megoldást.
A hitel kamata valamennyi konstrukció esetében fix évi 5 százalék. A kezelési költség nulla százalék. A jelenlegi piaci környezetben tehát vonzó a kamatozás. Az igényelhető hitelösszegek hitelcéltól függően 1 millió és 1 milliárd forint között lehet.