Az elmúlt években számos család valósította meg saját elképzelése szerint álmai otthonát, melyhez a Családi Otthonteremtési Kedvezmény is hatalmas segítség lehetett a gyermeket nevelő, vagy vállaló magyaroknak. De mi lesz jövőre? Annyit elárulunk, könnyen lehet, hogy hatalmas bukta.
Fellendülés az ingatlanpiacon, miközben egyre kevesebb az építkezés?
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb lakásépítési, építési engedélyekről szóló gyorstájékoztatója szerint 2023. első negyedévében számottevően csökkent a kiadott építési engedélyek és ingatlanépítések száma. Az előző évi adatokhoz képest összességében 20 százalékkal kevesebb új otthon épült, az építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő ingatlanok száma pedig 38 százalékkal volt kevesebb, mint 2022 azonos időszakában.
Az építendő lakások száma országosan nem haladta meg az 5000-et. Az engedélyek és bejelentések száma a községekben és a kisebb városokban esett vissza leginkább (a felére), míg a megyei jogú városokban 27, Budapesten 16 százalékos volt a csökkenés.
A lakások és az építkezés árának mérséklődésére ebben az évben nincs sok esély, vagy csak minimális csökkenés sejthető annak fényében, hogy az infláció és ezzel együtt az irányadó kamatok milyen tempóban rendeződhetnek vissza a kívánt szintekre. A CSOK és Babaváró hitel átalakítása miatt a szakértők az idei év hátralévő részére kisebb fellendülést várnak az ingatlanpiacon, ahogy a lakossági hitelezésben is. Ez pedig nem is véletlen, hiszen jövőre számos magyar család eshet ki a támogatottak köréből.
Hirdetés
Hirdetés
Építkezés CSOK-kal 2023-ban jelentős árelőnnyel
A CSOK kivételesen előnyös anyagi lehetőség a családoknak, legyen szó használt vagy új ingatlan vásárlásról, építkezésről, esetleg a vásárlással egybekötött felújításról, vagy a meglévő otthon korszerűsítéséről, bővítéséről.
A 2023 nyarán napvilágot látott kormányrendelet értelmében viszont jövőre már csak azok a családok tervezhetnek CSOK-kal, akik az úgynevezett preferált kistelepülések valamelyikén szeretnének letelepedni, hiszen az 5 ezer főnél nagyobb községekben vagy városokban 2024. január elsejétől már csak külterületi, vagy tanyán elhelyezkedő ingatlanra vehető igénybe a lakástámogatás. És ezzel együtt a mellé igényelhető kamattámogatott lakáshitel is.
Aki tehát nem kistelepülésen kíván új életet kezdeni, annak érdemes utánaszámolni, hogy mennyit nyerhet, ha még idén belekezd terveinek megvalósításába, ugyanis a különbség (CSOK hitellel együtt) akár több tízmillió forintra rúghat. Egy akkora kiadásnál, amit egy építkezés jelent, már 1 millió forint mellett sem mehetünk el szó nélkül.
Új ingatlan vásárlása vagy építkezés 5 ezer főnél nagyobb településen
A Bankmonitor szakértői megvizsgálták, hogy mennyivel járhatnak jobban azok a családok, akik (nagyobb településen) még 2023-ban szeretnék megvalósítani otthonteremtési terveiket, és hozzá igénybe vennék az elérhető támogatásokat is.
- 1 gyermekkel lakás vagy ház építésére, új otthon vásárlására 2023-ban még elérhető 600 ezer forint Családi Otthonteremtési Kedvezmény, a CSOK és az új lakáscél miatt vagyonszerzési illetéket sem kell megfizetni, illetve ÁFA-visszatérítésre is jogosult lehet a család.
- 2 gyermekkel 2,6 millió forint CSOK-ra, akár 10 millió forint CSOK hitelre, illetékmentességre és ÁFA-visszatérítésre lehet jogosult a család.
- 3 vagy több gyermekkel igénybe vehető 10+15 millió forint, támogatás és kedvezményes hitel formájában, valamint az ÁFA és az illetékkedvezmény is elérhető számukra.
Ha a család gyermekvállalás előtt áll, akkor az akár 10 milliós Babaváró hitelt is igénybe vehetik, ami szintén remekül kiegészítheti az építkezéshez, ingatlanvásárláshoz szükséges anyagi tőkét, vagy akár az önerőt. Fontos, hogy a Babaváró hitel akkor lehet 100 százalékban önerő, ha a szerződéskötés és a lakás-, vagy építési hitel igénylése között több mint 90 nap eltelt.
Közel 30 milliót jelenthetnek a támogatások!
Komoly milliókról van szó tehát, amely a 2024-re halasztott lakáscéloknál könnyen veszélybe kerülhet, ha az igénylők az új támogatási feltételeknek nem tudnak megfelelni, vagy nem a prefereált települések egyikén szeretnék megvalósítani a vásárlást vagy építkezést.
A Bankmonitor változó lakástámogatások kalkulátora szerint egy olyan házaspár, akik városban szeretnének építkezni 50 milliós beruházással, két gyermeket terveznek, a feleség már elmúlt 30 éves és 20 éves futamidejű építési hitelt választanának, akkor 2023-ban még 26 980 952 forinttal több támogatást és kedvezményes hitelt érhetnek el, az építkezés összköltsége pedig 29 719 380 forinttal lehet kevesebb, mintha 2024-re halasztották volna az otthonteremtést.