Jelentős mértékben, 200 bázisponttal emelte az MNB az egyhetes betéti tender kamatát. Az elmúlt napok rendkívül heves forintgyengülésének megállításához azonban egyelőre úgy tűnik ez nem elég. Mire számíthatnak ebben a helyzetben azok, akiknek van hitelük vagy épp most szeretnének terveik megvalósításához kölcsönt felvenni?
Az egyhetes betéti tendert ma 2 százalékponttal magasabb kamatszinten, 9,75 százalékon hirdette meg a Magyar Nemzeti Bank mint egy héttel korábban, amikor még 7,75 százalék volt a ráta. Az emelés tényét már tegnap jelezte Virág Barnabás, az MNB monetáris politikáért felelős alelnöke, miután a forint a hét első napjaiban hevesen gyengült, megdöntve szinte minden korábbi mélypontot. Így ma már csak az volt a kérdés, milyen mértékű lesz a szigorítás.
Hatástalan volt a hatalmas kamatemelés
Azt már korábban – az alapkamat szintén jelentős, 185 bázispontos emelésekor – egyértelművé tette a jegybank, hogy kitartó és határozott monetáris szigorítási ciklus jön, amely addig tart, ameddig az infláció nem tetőzik. Ennek legkorábbi időpontját az idén őszre prognosztizálja az MNB.
Mindezzel együtt is jelentős szigorításnak értékelhető a jegybank mai 2 százalékpontos emelése, de egyelőre úgy tűnik, kevés volt ahhoz, hogy megnyugvást hozzon a forintpiacon. A hazai deviza a szerda esti euróval szemben 409 forint körüli szintről a döntést követően 415 forint fölé ugrott, majd a nap hátra lévő részében 412-413 forint között folyt a kereskedés – nem került tehát sokkal távolabb a forint a megelőző napokban beállított történelmi mélypontoktól.
Csak emlékeztetőként néhány adat a forintpiacon az elmúlt napokban történtekről. A magyar fizetőeszköz az euróval és a dollárral szemben is kedden érte el az eddigi történelmi mélypontját: az euróval szemben 416, a dollárral a 410 forint fölé gyengült ezen a napon. A gyengülés ütemét jól jelzi, hogy a hetet a forint az euróval szemben még 400, a dollárral szemben 385 forint körüli szintről indította.
Hirdetés
Hirdetés
Mi történt?
A forintpiacon, és általában a magyar eszközök piacainak mostanra kialakult helyzetének okai között globális és magyar okok is felsorolhatók. Előbbit illetően gondolva például a növekedés lassulására, az erősödő inflációra, az energiaválságra, az európában zajló háborúra. A sajátos magyar tényezők között meg lehet említeni a negatív fizetési mérleg és a magas költségvetési hiány együttes jelentkezését egyebek mellett, a legfontosabb bizonytalansági tényező azonban mindenképpen az unió és Magyarország közötti feszült helyzet. Úgy tűnik, hogy a befektetők türelme e kérdést illetően fogytán lehet.
A helyzetre reagálva ma a kormányinfón is szó volt a forint árfolyamának alakulásáról, illetve az unióval folytatott tárgyalásokról. Közvetlenül a forintpiacot érintő intézkedéseket nem jelentettek be, azt viszont jelezték, hogy a magyar korány több ponton hajlandó kompromisszumra a Brüsszellel történő megállapodás érdekében. A forint ezt követően mérsékelten, az euróval szemben 411-412 forintig erősödött kora délutánig.
Mi lesz a meglévő hitelekkel?
Az irányadó kamatok emelkedését a lakosság és a vállalkozások által felvett kölcsönök kamatainak alakulása kis késéssel, kisebb lépésekben jellemzően követik. A legkorábban a változó kamatozású hitellel rendelkezőknek kell a kamatköltségek növekedésével számolniuk. Az irányadó kamatok alakulását már rövid távon követik azok a referenciaértékek, amelyek alapján ezeknek a hiteleknek a kamata változik.
E változó kamatozású kölcsönöknél a fizetendő kamat jellemzően a Bubor alakulásához kötött, kamatperiódusonként (1, 3, 6 havonta) az adott kamatperiódushoz kapcsolódó Bubor érték plusz kamatfelár alapján számolják. Így az ilyen hitellel rendelkezőknek már a következő kamatforduló idején kamatköltségeik növekedésével kell, hogy számoljanak.
A lakossági adósoknál ez a kör viszonylag szűk, hiszen az ilyen hitellel rendelkezőket jellemzően még védi a kamatstop, amely az év végéig áll fenn a jelenlegi formájában. A vállalkozások közül azonban sokan rendelkeznek olyan hitellel, amelyre ilyen védelem nincs, így hónapról-hónapra akár jelentős mértékben emelkedhetnek banki költségeik.
A hosszú kamatperiódusú, vagy fix kamatozású hitelek kamata csak kamatfordulókor módosulhat. Így az ilyen hitellel rendelkező adósoknak, csak ennek az időnek a közeledtével kell hitelkamatuk változásával számolniuk.
Milyen kamatokkal lehet most hitelt felvenni?
A kamatok az elmúlt hónapokban jelentősen emelkedtek mind a lakossági, mint a vállalkozói hitelpiacon. Az, hogy melyik bank mikor, és milyen mértékben követi az irányadó kamatok emelkedését a bankok saját üzletpolitikája alapján dől el. Az eddigi emelések jelentős késéssel jelentek meg az új hitelek árazásában. Nem jelenti azonban ez azt, hogy nem várható a hitelek további drágulása, amennyiben ugyanis a bankok drágábban jutnak forráshoz a pénzpiacokon (az irányadó ráták emelkedése ezt érdemben befolyásolja) egyértelműen követni fogják saját ajánlataikban is finanszírozási költségeik növekedését.
Mindazoknak tehát, akik terveik megvalósításához a közeljövőben hitelt vennének fel, célszerűbb mielőbb elindítani a hitelkérelmeket. A banki ajánlatok az elmúlt időszakban különböző mértékben változtak, érdemes alaposan körülnézni az ajánlatok között.