Ha lakást vagy házat szeretnél vásárolni, akkor mindenképp fontos tisztában lenned a fizetendő vételár feletti költségekkel, mert itt bizony akár milliókról is szó lehet!
Ügyvédi díj
Az ingatlan adásvételi szerződéséhez mindenképp szükséges ügyvéd közreműködése, ennek költsége pedig – hacsak a felek másképp nem állapodnak meg – általában a vevőt terheli. Egyszerű adásvételi szerződés esetében a vételár 0,3-0,5 százalékáról (+áfa) indulnak a díjak, de van olyan szakember, aki 1,5 százalékért dolgozik. Mindenütt van úgynevezett minimum díj, amit 40-50 ezer forint körül határoznak meg, de sokszor a fizetendő maximális összeget is meghatározzák. Nagyobb értékű ingatlan esetén érdemes egyedi ajánlatot kérned, mert akkor arányaiban jobban jöhetsz ki. Persze, főleg az egyszerű tranzakcióknál érdemes ár alapján választani ügyvédet, ha összetett vagy problémás az ügylet, akkor nagyon fontos a jó szakember, aki bizony megkérheti a munkája árát. A tapasztalat azonban az, hogy egy rossz szerződés később milliós hátrányt jelenthet!
Hirdetés
Hirdetés
Tulajdoni lap
Az adásvétel során megbízott ügyvéd első dolga az, hogy ellenőrzi a kiszemelt ingatlan tulajdoni lapját, hogy valóban az eladók-e a tulajdonosai, szerepel-e rajta elidegenítési és terhelési tilalom (azaz nem adható el és nem terhelhető), folyamatban lévő peres eljárás, végrehajtás vagy árverés kitűzése. Ezek közül a jelzálogjog a leggyakoribb, ami lakáshitelnél természetes, ám ebben az esetben tisztázni kell az eladóval, hogy értékesítés előtt kívánja visszafizetni a hitelt, vagy a vételárból szándékozik rendezni az adósságát. Előfordulhat, hogy a hitelt a tulajdonos már rég visszafizette, ám ezt elfelejtette a tulajdoni lapról töröltetni. Ebben az esetben a probléma mindössze pár nap csúszást jelent!
A tulajdoni lap elektronikus lekérdezése a Takarnet rendszerből 1000 forintba kerül, míg a tulajdonjog bejegyzése a földhivatalnál 6600 forint fizetnivalót jelent.
Illeték
Az ingatlanvásárlás legnagyobb költsége az illeték, ami alapesetben az adott ingatlan forgalmi értékének 4 százaléka. Nem véletlenül a forgalmi érték, nem pedig a vételár az illeték alapja, ugyanis ha gyanúsan alacsonyabb ár kerül a szerződésbe, akkor az adóhatóság utólag is ellenőrizheti az ingatlant, és ha szükséges, a vételárnál magasabb illeték alapot határozhat meg.
Vannak esetek, amikor csökkenhet az illeték mértéke:
- Ha valaki a vásárlást megelőző három évben ad el ingatlant, akkor az értékesített és a vásárolt ingatlanok értékkülönbözete után kell csak megfizetni az illetéket. Fontos kitétel, hogy egy eladással egy vétel állítható csak szembe! Abban az esetben, ha a vásárolt ingatlan értéke alacsonyabb az eladottnál, akkor nem kell illetéket fizetni. (Az eladás után persze lehet adófizetési kötelezettség, de ez egy másik cikk tárgya, mi most kizárólag a vásárlás költségeivel foglalkozunk.) Az illeték tehát alapesetben egy 10 millió forintos ingatlan esetében 400 ezer forint, ezért ezzel a költséggel mindenképp érdemes előre számolni!
- Viszonylag friss az úgynevezett cserét pótló vétel lehetősége, amikor valaki úgy vásárol új ingatlant, hogy a meglévőt még nem adta el, ám az értékesítést egy éven belül meg kívánja ejteni. Ilyenkor az adóhatóság felé jelezned kell, hogy egy éven belül el kívánsz adni egy másik ingatlant, ezt követően az illetékkiszabási eljárást egy évre felfüggesztik. Ha az ingatlant értékesítetted, akkor ezt ugyancsak jelezned kell, majd a két tranzakció alapján kiszámítják, hogy mennyit kell befizetned.
- Kérhetsz részletfizetést, ha problémát jelent egy összegben kifizetni az illetéket, ezt alapos az indok esetén többnyire meg is adják. Arra azonban ügyelj, hogy a részleteket pontosan rendezd, mert ha megcsúszol, az egész összeget egyben hajtják be rajtad!
- Ha egy pár összeköltözik és közösen vásárol otthont, akkor előfordulhat, hogy az egyik félnek volt már korábban ingatlanja, amit egy éven belül eladott. Ebben az esetben a lakást eladó fél új tulajdonrészének értéke áll szemben az eladott lakás értékével. Vagyis, ha elad valaki egy 10 milliós ingatlant, majd a párjával vásárolnak közösen egy 20 milliósat, amiben 50-50 százalékos tulajdonrészük van, akkor az eladó tulajdonrésze után nincs illetékfizetési kötelezettség, míg a másik 50 százalékos rész után 400 ezer forintot kell fizetni.
- Építési telek megvásárlásakor nincs illetékfizetési kötelezettség, feltéve, hogy négy éven belül lakóház épül rajta.
- Ha 35 évesnél fiatalabb vagy, az első lakásodat vásárolod meg, aminek forgalmi értéke nem éri el a 15 millió forintot, akkor 50 százalékos illetékkedvezményt kapsz. További kedvezmény, hogy a felére csökkentett illetéket 12 havi részletben is rendezheted.
- Még többet ér a CSOK! Ugyanis illetéktörvény úgy rendelkezik, ha lakóingatlant vásárolsz és ahhoz vissza nem térítendő állami támogatást is igényelsz, akkor a támogatás összegével csökkenteni lehet a lakásértéket. Így egy csökkentett érték után kell kifizetned az illetéket.
- Újépítésű lakás esetén, ha azt vállalkozó értékesítette, 15 millió forint forgalmi értékig illetékmentes a vásárlás, míg a 15 és 30 millió forint közötti részre 4 százalék az illeték. 30 millió forint forgalmi érték felett nincs kedvezmény, vagyis az ilyen ingatlanok esetében a teljes összegre 4 százalékos illetéket vetnek ki.
- Házastársak között az ingatlan adásvétel illetékmentes.
- Egyenes ági rokonok között az ingatlan adásvétel illetékmentes.