Ez a legnagyobb megkötés, ha a CSOK-kal vásárolnál lakást

Ez a legnagyobb megkötés, ha a CSOK-kal vásárolnál lakást
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2018-01-12 Frissítve: 2021-08-06
 

„Az lenne a kérdésem, hogy mit jelent a CSOK-kal vásárolt lakás esetén az állam által tett 10 éves elidegenítés? Ezek szerint nem adhatom el az ingatlant 10 évig?” A kérdés a Bankmonitor egyik érdeklődőjében merült fel, most pedig a szakértői válasz is megérkezett.

A friss felmérések is azt támasztják alá, hogy a lakásvásárlást tervezetők mintegy fele az új vagy újszerű ingatlanokat részesíti előnyben. Nagy akadályt jelentenek azonban az egekbe szökő ingatlanárak, így aki új ingatlant venne, annak minden felmerülő lehetőséget érdemes kiaknáznia.

Pontosan ilyen alkalmat teremt a CSOK 10+10 is, amellyel új lakásra akár 10 millió forintos állami támogatásra és ehhez 10 millió forint kedvező kamatozású hitelre is szert lehet tenni (3 meglévő, vagy vállalt gyermekkel). Új építésű ingatlannál maga a CSOK igénylés is bonyodalmas lehet, de ahogy arra az érdeklődőnk is rávilágít, az állami támogatással járó korlátozásokat, kötöttségeket sem szabad elfelejteni.

A CSOK szabályai megkövetelik, hogy ha valaki lakás vásárlására használta a támogatást, akkor életvitelszerűen ott is lakjon. Ráadásul ezt legalább 10 évre vállalni kell, ez időre az állam jelzálogjogot jegyeztet be az ingatlanra, és a feltételek teljesülését adott esetben akár le is ellenőrizhetik (vagyis, hogy valóban ott élnek-e). Itt jön képbe az érdeklődő által említett elidegenítés tilalma is, ugyanis ez idő alatt az állam beleegyezése nélkül nem terhelhetitek meg újabb hitellel és nem is adhatjátok el a lakást.

Ha valamilyen okból mégis el kellene adnotok az ingatlant, akkor két lehetőség áll előttetek:

  • A kevésbé derűs verzió, hogy amennyiben az ingatlan értékesítésre kerül, az állami támogatást teljes egészében, késedelmi kamattal növelten vissza kell fizetnetek.
  • Ugyanakkor amennyiben az ingatlant eladjátok és a CSOK feltételeknek megfelelő nagyobb ingatlanba költöznétek, akkor a kedvezményt át lehet vinni az új lakásra. Ebben az esetben is kissé bonyodalmas a helyzet, hiszen az államkincstár letéti számlájára átmenetileg be kell fizetni az igénybe vett állami támogatás összegét. Ezt az összeget akkor utalja vissza a kincstár, ha az új lakást megvásároltátok és a terheket is átjegyezték.

Ebből jól kitűnik, hogy egyik eshetőség sem a legkedvezőbb a számotokra. Ugyan az utóbbi esetben az állami támogatás nem vész el, viszont az egész procedúra lebonyolításához megfelelő nagyságú önerővel szükséges rendelkeznetek. Ráadásul minden esetben szükséges az államkincstár és a területileg illetékes hatóság engedélye ahhoz, hogy lebonyolíthassátok az ingatlan eladását.

Az elidegenítés szabálya tehát nem jelent áthidalhatatlan akadályt, így megkötésekkel, de nem feltétlenül vagytok az ingatlanhoz kötve. Viszont még mielőtt a 10 éves időszak előtt adnátok túl a CSOK-os ingatlanon, a felvázolt következményeket nagyon jól meg kell fontolni.

Szeretnéd megtudni, hogy megfelelsz-e a CSOK feltételeinek? A következő kalkulátorral könnyen kiderítheted!

Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés