Már közzétették azokat a BUBOR értékeket, amelyek a februárban átárazódó, változó kamatozású kölcsönökre érvényesek. Az elmúlt napok MNB döntései után nem meglepő, hogy az érintett hitelek referenciamutatójának értéke is emelkedett. Szerencsére a kamatstop miatt ez a hatás jelenleg csak mérsékelten jelenik meg a törlesztőrészletekben.
A változó kamatozású lakáshitelek kamata – azon kölcsönök, amelyek kamatát a bank egyoldalúan, akár éven belül is módosíthatja – jellemzően egy referenciamutatótól, a BUBOR értékétől függ. A februárban átárazódó kölcsönök kamatát a mai napon, január 28-án érvényes BUBOR alapján számolják ki.
A mutató értéke az elmúlt napok eseményeinek hatására tovább emelkedett. De mi is történt a héten?
- A jegybank 0,5 százalékponttal megemelte az alapkamatot, melynek értéke jelenleg 2,9%.
- Emellett az MNB az egyhetes betéti kamatokat is megnövelte 0,3 százalékponttal. Ezzel az irányadó kamatnak tekinthető hozamszint jelenleg 4,3%.
Hirdetés
Hirdetés
Komoly mértékben drágulnának a változó kamatozású lakáshitelek
Nagyságrendileg 500 ezer család rendelkezik változó kamatozású kölcsönnel, ezek egy részének pedig most februárban lenne kamatfordulója. A piaci folyamatok miatt ezen kölcsönök kamata érdemben emelkedne.
A kamat 2,46-4,04 százalékponttal emelkedne a szerződéses feltételek alapján. Ez egy 10 millió forint fennálló tartozású és 10 éves hátralévő futamidejű kölcsön esetén – 2,5 százalékos fix kamatfelárt feltételezve – a törlesztőrészlet 12-20 ezer forintos emelkedését eredményezné. Ez 11-20 százalékos többletkiadást jelentene havonta. (A kölcsön aktuális törlesztőrészlete 97-103 ezer forint, mely februártól 116-118 ezer forintra emelkedne.)
A kamatstop jelentősen csökkenti a kamatok tényleges növekedését
A idei év elején bevezetett kamatstop értelmében a változó kamatozású lakáshitelek kamatának meghatározásakor a 2021. október 27-i BUBOR értékből kell kiindulni. Gyakorlatilag mindegy a kamatfordulókor érvényes BUBOR nagysága, hiszen a kölcsön havi törlesztője nem az alapján módosulna. (Természetesen, ha az aktuális BUBOR értéke kisebb a kamatstopban meghatározott értéknél, akkor az aktuális hozamszint lesz az irányadó. Jelen helyzetben ettől azonban igen messze vagyunk.)
A februárban forduló hitelek kamata a kamatstop miatt 2,42-2,48 százalékponttal kisebb lesz. Emiatt a korábbi példában szereplő 10 millió forint összegű, 10 éves futamidejű hitel esetében 12 ezer forinttal lesz kisebb a törlesztőrészlet, mint a kamatfixálás nélkül lenne.
Ez azonban nem jelenti feltétlenül azt, hogy a kölcsön kamata nem emelkedik:
- A 3 havi BUBOR-hoz kötött hitel esetében a kamat ténylegesen változatlan szinten marad, a törlesztőrészlet továbbra is 103 ezer forint lesz, a kamatstop miatt 11 százalékkal lesz kisebb a havi fizetnivaló.
- A 6 havi BUBOR-hoz kötött kölcsönnél a kamat 0,75 százalékponttal emelkedik. A törlesztőrészlet 3 500 forinttal lesz magasabb az eddiginél, ugyanakkor 12 ezer forinttal lesz kisebb, mint ha nem lenne kamatstop.
- A 12 havi BUBOR-hoz kötött konstrukció kamata 1,62 százalékponttal lesz magasabb, emiatt a törlesztőrészlet 7 700 forinttal emelkedik. A kamatstop nélkül azonban még 12 ezer forinttal többet kellene fizetni az adott kölcsön után minden hónapban.
Fontos kihangsúlyozni, hogy a kamatstop egy átmeneti intézkedés, amely 2022. június végéig védi az érintett kölcsönök adósait. Ezt követően a hitelek kamata a piaci feltételeknek megfelelően megváltozik, ami jelen állapot szerint komoly drágulást eredményezhet.
Éppen ezért minden adósnak érdemes lehet még a biztonságos időszak alatt hosszabb távú megoldást keresnie. Érdemes szétnézni a hitelpiacon, ajánlatot kérni akár egy független pénzügyi tanácsadón keresztül. A meglévő kölcsönt ugyanis le lehet cserélni – szakszóval kiváltani – egy új hitelre, melynek kamatperiódusa hosszabb lehet. Ezzel a lépéssel a kamatemelés kockázata jelentősen csökkenthető, ráadásul a jelenlegi piaci környezetben a hosszú kamatperiódusú konstrukciók költsége érdemben nem magasabb a meglévő, változó kamatozású hitelekénél.