A lakáshitelek piacán folyamatos fellendülést tapasztalhatunk, ami jól látszik a kihelyezett hitelek számának és összegének növekedésében. A mélyponton lévő kamatok mellett sokan csapnak le a lakáshitelekre, hiszen ma már 2,4%-os kamat mellett is elérhetőek a lakáshitelek. Azonban az ingatlanárak növekedése miatt egyre nehezebb helyzetben van a lakosság, amiatt egyre nagyobb hitelösszeget, egyre hosszabb futamidőre kénytelenek felvenni az emberek. Tisztán látszik, hogy a jelenlegi helyzetben minden támogatási lehetőséget ki kell használni, de a biztonság is egyre nagyobb szerepet játszik a hitelfelvételkor.
Annak ellenére, hogy a teljes lakáshitel állomány még tavaly is csökkent, érezhető élénkülésen ment keresztül a lakáshitelek piaca. Ez már csak abból is látszik, hogy tavaly 85 ezer darab hitelt folyósítottak, ami évek óta a legmagasabbnak számít. Ezenkívül összegszerűen is drámai a javulás, hiszen a 2013-as mélyponthoz képest csaknem a háromszorosára nőtt a folyósított lakáshitelek teljes összege.
Több tényezőnek köszönhető, hogy a lakosság körében hosszú évek után visszatért a hitelfelvételi kedv. Egyrészről például azok számára, akik pár éve elhalasztották a hitelfelvételt 7-8%-os kamat mellett, most megéri lecsapni a rekord alacsony kamatokkal kínált ajánlatokra, hiszen ma 2,4%-kal is lehet már hitelhez jutni. Vagyis egy 20 éves futamidejű 10 millió forintos hitelhez már 52 ezres havi törlesztővel is hozzájuthatunk, míg 3 éve még 81 ezret kellett fizetni havonta (a teljes visszafizetés is 12 millió forintra csökkent a 19 millióról).
Ezzel egyidejűleg a lakosság pénzügyi helyzete is pozitív irányba változott az elmúlt években, ami a reálbérek és a lakossági vagyon növekedésében nyomon is követhető. Ugyanakkor üröm az örömben, hogy a lakásárak is olyan mértékben elszálltak, hogy már nem is maradt más kiút, mint a nagyobb összegű hitel felvétele.
Persze az otthonteremtési támogatás (CSOK), és az egyéb állami intézkedéseknek is nagy szerepe volt a piac feltámadásában. Ezeknek köszönhetően az új építésű lakások piaca olyan mértékben megindult, hogy ma a fővárosban már 500 ezer forintos négyzetméter ár alatt nem is lehet új lakást kapni, ami sokak számára nehezíti meg a lakásvásárlást.
Ha a hitelcél alapján vizsgálódunk, azt látjuk, hogy az elmúlt években a használt lakásvásárlás volt túlsúlyban, de a támogatásoknak köszönhetően megnőtt a lakásépítésre, és új lakás vásárlásra felvett hitelek aránya is.
Az is látszik, hogy hiába jóval alacsonyabbak a kamatok, sokan még mindig a régi hitelükhöz ragaszkodnak, amire a hitelkiváltások alacsony számából lehet következtetni. Pedig most különösen megéri a hitelek kiváltásán gondolkodni, hiszen lehet, hogy a pár éve felvett lakáshitel után több ezer forinttal kevesebbet fizethetnénk havonta.
Megéri leellenőrizni a kalkulátorral, hogy melyik számodra a legkedvezőbb lakáshitel!
Hirdetés
Hirdetés
Nagyobb összeg és hosszabb futamidő mellett mentek a lakáshitelek
Emellett a lakosság egyre nagyobb összegben is veszi fel a lakáshiteleket, aminek a folyamatosan növekvő ingatlanárakhoz van köze. A hiteligény természetesen az új lakásvásárlás esetében volt a legmagasabb tavaly, erre átlagosan 6,8 millió forintot vettek fel, míg a használt lakásoknál 6,1 millió volt az átlagos hitelösszeg. Bár azt meg kell jegyezni, hogy a mostani ingatlanárak mellett még ez is rendkívül alacsonynak bizonyul, ma már mind az új, mind a használt ingatlanoknál 10 millió fölött lehet az átlagos összeg.
Ugyanakkor az elszálló ingatlanárak hatása még abban is észrevehető, hogy egyre magasabb futamidővel vesz fel hitel a lakosság. A használt lakásoknál még 2015-ben 15 év volt az átlagos futamidő, ami tavaly már közel 16 évre nőtt meg. Mivel a magasabb ingatlanárak miatt nagyobb hitelösszeget kell felvenni, úgy tudnak csak spórolni a havi kiadásokon az igénylők, ha a futamidőt meghosszabbítják. Például, ha 3%-os kamattal veszünk fel egy 6 millió forintos hitelt, akkor 15 éves futamidővel 69 ezer forint lesz a törlesztőnk, de ha 20 évre vesszük fel, akkor 55 ezer forint.
Azonban nem lehet a végtelenségig növelni a futamidő nagyságát sem, mert ez azt eredményezi, hogy összességében jóval többet kell visszafizetnünk a hitel után. Ráadásul a hosszú futamidő és a rövid kamatperiódus sem szerencsés párosítás, mivel egy kamatemelkedés esetében a teljes visszafizetés is jelentősen megugrik.
Tippek a hitelfelvételhez
A lakáshitel felvétel során csak akkor tudunk jó döntést hozni, ha a lehetőségeinkhez mérten a lehető legtöbb információt összegyűjtjük. Ma már komolyabb utánajárás nélkül, a Bankmonitornál is elérhető kalkulátorok segítségével ellenőrizni lehet a legjobb lehetőségeket.
Nyilvánvaló, hogy ma nem az hozza a legjobb döntést, aki csak aszerint választ, hogy melyik hitelnél a legalacsonyabb az induló törlesztő. Soha nem volt még ilyen fontos a biztonság, hiszen a mostani alacsony szintekről már a közeljövőben is elkezdhet emelkedni a kamat. Éppen ezért érdemes a hosszú kamatperiódusú hitelek felé mozdulni, ahol a hitelkamat és a törlesztő évekre rögzített. Ma már az ilyen hitelek is igen kedvezőek: a legjobb 5-10 éves kamatperiódusú hitel rendre 4,6%, illetve 5,86%-os THM-mel már elérhető.
A magas ingatlanárak mellett sok család számára nem marad más, mint hogy a CSOK nyújtotta feltételek kihasználásával, illetve nagyobb hitel igénylésével próbáljanak meg új lakáshoz jutni. Az egyébként is gyermekvállalást tervező házaspároknál például a 3 gyermek vállalása 10 millió forintos vissza nem térítendő támogatást is jelenthet, amihez még ugyanennyi összegben kedvezményes hitel is felvehető.
Érdemes kihasználni a lakástakarék nyújtotta lehetőséget is, hiszen ott az állam a befizetéseket 30%-os támogatással toldja meg (20 ezer forintos befizetésnél max. 72 ezer forinttal). Ez nagy segítség a lakásvásárlásnál, de az is elképzelhető, hogy a megtakarított összeggel a jelenlegi lakásunkat bővítsük, korszerűsítsük, amivel az értékét növeljük. Ezzel akkor is nyerünk, ha a jelenlegi árak mellett nem engedhetjük meg magunknak a lakásvásárlást.