2019. júniusban 3,4% volt az éves infláció mértéke. Ez jóval kedvezőbb májusi 3,9%-nál, de a várt 3,5-3,6%-os áremelkedésnél is alacsonyabb. Mit jelenthet számunkra ez az érték?
Az éves áremelkedés növekedési üteme az előző hónapban lelassult. Júniusban az előző év azonos időszakához képest 3,4% volt az átlagos áremelkedés nagysága. Ez fél százalékkal kedvezőbb, mint a korábbi hónapokban mért növekedés. Az elemzők mind a drágulás lassulását várták, ennek mértéke azonban mindenkit meglepett. Mit jelenthet számunkra ez az új adat?
Előny a Magyar Állampapír Plusznál
Az új lakossági állampapír fix kamatozású, így azt gondolhatnánk, hogy az infláció csak közvetetten, a reálhozamokon keresztül fejthetné ki pozitív hatását a kötvényre. Emellett azonban van egy másik fontos tényező is, mégpedig az inflációnak az új szuperkötvény legnagyobb vetélytársára, a Prémium Magyar Állampapírra gyakorolt hatása. A prémium állampapír inflációkövető, kamata az adott évi áremelkedéshez kötött. Így egy alacsony inflációs érték csökkentheti a papír kamatát, ezáltal még jobban felértékelődik a nagy vetélytárs előnye.
Természetesen egy fecske nem csinál nyarat, egy hónap alacsony adataiból még nem szabad messzemenő következtetést levonni. Azonban, ha továbbra is marad a trend, akkor már érdemes számolni a lakossági állampapírokra gyakorolt hatással is.
Hirdetés
Hirdetés
Taktikát válthat az MNB
A Magyar Nemzeti Bank legfontosabb feladata az árstabilitás biztosítása, az infláció 3% körüli szinten tartása. Ennek elérésére több eszköze is van jegybanknak, ezek egyik legutolsó eleme a jegybanki alapkamat, illetve annak megemelése. Az utóbbi időszak magasabb inflációs értékei miatt egyre többen várták azt, hogy az MNB lépni fog és megemeli az alapkamatot. Az új, vártnál kedvezőbb adatok alapján ez a lépés későbbre tolódhat.
A jegybanki alapkamat emelését általában lereagálja a piac, azaz az általános kamatszint is emelkedne emiatt. Ennek elmaradása számunkra jó lehet akkor, ha hitelt szeretnénk felvenni a közeljövőben. Természetesen a banki hitelkamatok nem csak ettől a tényezőtől függenek, de ez mindenképpen egy az emelkedés ellen ható körülmény.
Ha lakáshitelt szeretnél felvenni érdemes a Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátorát használni, mert ezzel összehasonlítod a bankok ajánlatait, így könnyebben kiválaszthatod a számodra legjobbat.
A forint árfolyama gyengült
Az infláció adat kiadását követően a forint árfolyama valamelyest gyengült. A kedvezőbb inflációs adat ugyanis a kamatok emelkedése ellen hat, ez pedig a hitelek mellett természetesen a befektetésekre is hatással van. Mert: ha magasabb az infláció, akkor magasabb kamatot adnak a befektetésekre is, ezzel pedig a külföldi befektetők rálhozama nagyobb lesz. Most, hogy elmaradhat a várt kamatemelkedés, a plusz reálhozam is elúszhat, ez pedig elveheti a forintbefektetéstől a külföldi befektetők egy részének a kedvét. A forint iránti kisebb kereslet miatt pedig gyengülhet a forint. Ez számunkra akkor lehet probléma, ha mindenképpen most kell devizát vagy valutát vásárolnunk, mert akkor valamivel többet kell fizetnünk érte, mint akár pár nappal korábban.