A Raiffeisen Bank is elindult a CSOK Plusszal, így már nyolc magyarországi banknál érhető el a támogatott lakáshitel konstrukció. A Bankmonitor szakértői megvizsgálták a kínálatot, hogy kiderüljön, milyen különbségek vannak a banki ajánlatok között.
Ne feledkezzünk meg azonban arról sem, hogy bár a CSOK Plusz jogosultsági feltételei egységesek, hiszen ezeket jogszabályban rögzítették, az egyes bankok árazása különböző. A differencia persze nem jelentős, 50 millió Ft hitelösszegnél a legkedvezőbb és a legdrágább ajánlat THM-e (teljes hiteldíj mutató) között mindössze 0,17 százalékpont a különbség, ami a második évtől (az 1. évben csak kamatot kell törleszteni) havi szinten 1732 Ft-ot jelent. Vagyis 20 éves futamidő választása esetén legfeljebb 700 ezer Ft múlhat a bankválasztáson.
Hirdetés
Hirdetés
Nem minden bank ad CSOK Pluszt minden célra
A bankok CSOK Plusz ajánlatai között nem is az ár a legnagyobb különbség, ennél fontosabb, hogy nem minden bank adja minden célra. Elvileg a CSOK Plusz használt és új építésű lakóingatlan megvásárlására, építésre igényelhető, ám míg használt lakás vásárlására az MBH, a Raiffeisen, az Erste, a K&H, az UniCredit, a CIB, az OTP és a Gránit bankok közül választhatunk, újépítésű ingatlan megvételére az UniCredit, építésre pedig az UniCredit és a Raiffeisen nem ad ajánlatot.
Az is szűkíti némileg a szóba jöhető bankok körét, ha a maximálisan elérhető, 25 éves futamidőre vennénk fel a CSOK Pluszt, ugyanis a K&H Banknál 24 év a plafon. Persze egy éven nem igazán múlik sok minden, egy 50 millió Ft összegű, 2,98%-os THM-ű hitelnél például 24 éves futamidőnél 249 222 Ft a havi törlesztő, míg 25 évre 241 956 Ft-ot kell törleszteni. Ugyanakkor a teljes visszafizetést illetően már ez az egy év is csaknem 1 millió Ft különbséget jelent, ugyanis minél tovább használjuk a bank pénzét, annál tovább kell rá kamatot fizetnünk.
Fontos a jó bankválasztás, ha más támogatással is kombináljuk a CSOK Pluszt
Amikor CSOK Pluszt veszünk fel, akkor ezt kombinálhatjuk más támogatásokkal vagy hiteltermékekkel is. Amennyiben például a preferált kistelepülésen elérhető CSOK támogatás mellé igényelnénk, akkor erre jelenleg csak az MBH, az OTP és a K&H bankoknál van lehetőségünk. Ha Babaváró hitellel együtt vennénk a CSOK Pluszt – például azért, mert a Babaváró hitelösszegének 75%-a önerőnek számít ebben az esetben – akkor könnyebb a helyzetünk, ugyanis minden CSOK Pluszt kínáló bank ad Babavárót is. Más kérdés, ha a Babaváró jóváírásukra vadászunk, ugyanis a bankok egy része 150-180 ezer forintot ad csak azért, hogy náluk igényeljük a Babavárót.
De mi a helyzet akkor, ha nem elég a CSOK Plusz hitel, ezért ki kell azt egészíteni piaci lakáshitellel is? Ebben az esetben érdemes lehet a legjobb lakáshitelt kínáló banktól igényelni a CSOK Pluszt, mert míg az utóbbiak kamata nagyon hasonló, a piaci kölcsönök árazásában már komoly különbségek vannak. Egy 20 millió Ft összegű, fix kamatú és 20 éves futamidejű lakáshitelnél például, ha az igénylő 600 ezer Ft nettó jövedelmet tud igazolni, a havi törlesztő 150 886 Ft és 158 429 Ft egyaránt lehet, ami teljes visszafizetésben kb. 1,2 millió Ft különbséget jelent.