„Érdeklődni szeretnék, mivel CSOK-ot tervezünk felvenni használt lakás vásárlás céljából. Én jelenleg próbaidős vagyok a munkahelyemen. Van-e lehetőség arra, hogy adóstárs nélkül a férjem vegyen fel lakáshitelt? Esetleg, hogy mint adóstárs próbaidősként szerepeljek a hitelben, vagy az előzetes hitelbírálatot úgy készítse el a bank, hogy még próbaidő alatt állok? A lényeg, hogy szeretném megtudni biztosan, hogy legkésőbb a próbaidő lejártakor kaphatunk-e lakáshitelt.” A kérdés a Bankmonitor egyik érdeklőjétől érkezett, most pedig a választ is megadjuk rá!
A kalkulátorunk megmondja, hogy mennyi CSOK-ot kaphatsz!
A kérdés alapján arra lehet következtetni, hogy egy fiatal házaspárról van szó, akik éppen a gyermekvállalás előtt állnak, vagy már meglévő gyermekük után vennék igénybe a CSOK-ot. Azt elöljáróban is érdemes tudni, hogy használt lakás esetén 600 ezer – 2,75 millió forint közötti támogatási összegre számíthatnak, attól függően, hogy hány gyermek után szeretnék igényelni a támogatást.
Persze a CSOK feltételeit mindenképp szükséges teljesíteni az igényléshez. Ugyanakkor itt például a próbaidőt nem nézik (a KHR listán való szerepelést sem vizsgálják), az a fontos, hogy az elvárt TB jogviszonyt az igénylő házaspár közül valamelyik fél tudja igazolni.
Ellenőrizd kalkulátorunkkal, hogy megfelelsz-e a CSOK igénylési feltételeinek!
Ugyanakkor a lakáshitel esetében már más lesz a helyzet, itt ugyanis kizáró tényező, ha valaki próbaidő, vagy felmondási idő alatt áll (munkaviszony tekintetében legalább 3-9 hónapot várnak el). Ráadásul, amennyiben házaspárról van szó, attól függetlenül, hogy az egyik fél veszi fel a hitelt, a másiknak még adóstársként kötelezően szerepelnie kell az ügyletben (kivéve, ha vagyonközösségi megállapodás született a házastársak között).
Azonban a feleség szerepelhet ún. technikai adóstársként a hitelben, és ilyenkor az ő jövedelme nem számít, tehát nem is kell megfelelnie a hitelbírálat feltételeinek sem. Persze azt ne feledjük, hogy a hitel visszafizetéséért ugyanúgy felelős, mint az adós. De a hitelfelvételnek gyakorlatilag ekkor sincs akadálya.
Viszont ebben az esetben a hitelbírálat során az fog számítani, hogy a férj mekkora jövedelmet tud majd a bank felé igazolni (a másik oldalról persze az ingatlan paraméterei is fontosak). Az előzetes hitelbírálatot is ennek megfelelően tudja a bank elkészíteni a részükre. Azt sajnos előre nem tudja megmondani a pénzintézet, hogy mi lenne, ha lejárna a próbaidő, hiszen csak az aktuális állapotból tud kiindulni. Ugyanakkor az előzetes hitelbírálat ekkor is támpontot adhat, hogy elegendő lehet-e a férj jövedelme és az egyéb paraméterek alapján várható hitelösszeg a lakásvásárláshoz. (Ráadásul nem kis előny, hogy az előbírálati ajánlat a lakáskeresést is megkönnyíti.)
A másik lehetőség valóban az, hogy megvárják a próbaidő leteltét, hiszen ekkor már a bank is konkrétumokat tud mondani. Természetesen ilyenkor a kettőjük jövedelme már együttesen kerülhet figyelembe vételre a hitelfelvételkor, így a feleség a hitelképességet is javítja. Ez alapján nagyobb hitelösszegre is számíthatnának, ráadásul kedvezőbb kondíciókat is kaphatnak.