Magyarországon 2021. januárjától érhetőek el a fogyasztóbarát minősítéssel jelzett személyi kölcsönök, amelyek azóta komoly népszerűségre tettek szert. Milyen előnyöket tartogat egy ilyen személyi hitel konstrukció?
Mit jelent a fogyasztóbarát minősítés egy személyi hitelnél?
Az MNB a fogyasztóbarát minősítést a lakáshitelek és a vagyonbiztosítások után a személyi hitelekre is kiterjesztette. Azóta már a legtöbb pénzintézet kínál ilyen típusú kölcsönöket, amelyek szabad felhasználásra és hitelkiváltási céllal is igényelhetők.
A minősített fogyasztóbarát termékekkel a jegybank célja, hogy közérthető, áttekinthető feltételekkel, minél szélesebb körben legyenek elérhetők, könnyebb és gyorsabb ügyintézés mellett. Ahhoz, hogy egy fedezet nélküli kölcsön megfeleljen a speciális minősítésnek, számos olyan előírásnak kell megfelelnie, amely a hiteligénylők számára könnyebbséget és nagyobb biztonságot jelenthet.
Mik az előnyei a fogyasztóbarát személyi kölcsönnek?
Az előnyök között kiemelendő, hogy a minősített fogyasztóbarát személyi kölcsönök gyorsan igényelhetők, a folyósítási határidő a szerződéskötéstől számított maximum három munkanapot vesz igénybe, online igénylésnél pedig két munkanap alatt lezajlik.
A fogyasztóbarát személyi hitelek fedezet nélkül, a maximális, 7 éves futamidő alatt végig fix kamatozással érhetők el, vagyis a törlesztőrészlet nem változhat a kölcsön tartama alatt.
Kiemelkedő előny továbbá, hogy ezek a konstrukciók online igényelhetők, ami alól csak a hitelkiváltási, adósságrendezési céllal felvett kölcsönök kivételek, illetve, ha adóstárs is szerepel az ügyletben.
A minősített személyi hitelekre egységes költségelemek vonatkoznak:
- a kölcsön folyósításáért online igénylés esetén a bank nem számíthat fel díjat, normál igényléssel ez maximálisan a hitelösszeg 0,75 százaléka,
- az elő- vagy végtörlesztés díja legfeljebb a fennálló tartozás 0,5 százaléka, ha pedig már csak kevesebb, mint 1 év van vissza a futamidőből, akkor díjmentesen fizethetjük vissza kölcsönünket,
- a kamatfelár maximalizált, vagyis a kölcsön kamata 500 ezer forintnyi hitelösszegig legfeljebb 15 százalékponttal haladhatja meg a referenciamutató értékét, míg fél millió forint felett 10 százalék lehet a kamatfelár.
Hirdetés
Hirdetés
A fogyasztóbarát hitel a legolcsóbb?
A számos előnyös tulajdonság ellenére egyáltalán nem biztos, hogy az adott paraméterekkel mindenki számára a minősített személyi hitel lesz a legkedvezőbb megoldás.
A Bankmonitor hitelkalkulátorával vizsgált bankok közül jelenleg 2 bank kínál fogyasztóbarát konstrukciót, amelyek teljes hitelköltsége (3 millió forintra, 7 éves futamidőre, havi nettó 400 ezer forintos jövedelemmel) 18-19 százalék körüli. Ez pedig nagyjából 3 százalékkal magasabb, mint a minősítés nélküli, jelenleg legkedvezőbb normál konstrukció THM-je.
Fontos tehát az egyes hitelajánlatok jellemzőit alaposan szemügyre venni, vagy segítséget kérni a Bankmonitor független pénzügyi szakértőitől a kalkulátoron keresztül leadott érdeklődéssel. A szakértők segítenek az egyéni élethelyzetnek, hitelcélnak és jövedelmi viszonyoknak megfelelő optimális konstrukciót kiválasztani, valamint, hogy az ügyintézés is gyorsan és zökkenőmentesen bonyolódjon le.