Nem kell feltétlenül gyorskölcsönt vagy személyi kölcsönt felvenned, ha pár millió forintra lenne szükséged. A jelzáloghitelek között a népszerű lakáshitelek mellett szabadon felhasználható konstrukciók is elérhetőek. Összegyűjtöttük, kik és milyen feltételekkel vehetnek fel 2024-ben szabad felhasználású jelzáloghitelt.
Mi a szabad felhasználású jelzáloghitel?
A szabad célú jelzáloghitel kivételesen rugalmas hiteltípus, hiszen a felhasználásában csak a képzelet szab határt, a bank nem vizsgálja, hogy mire költjük az összeget, és költségei is jóval kedvezőbbek lehetnek, mint például egy személyi kölcsönnek. Az előnyei sora nem áll meg ennyiben, hiszen az igényelhető hitelösszeg maximuma akár 100 millió forint is lehet, a futamidőt és a kamatperiódust pedig magunk választjuk, igényeink szerint.
A kedvező kamatok oka az ingatlanfedezet, így a bank a nagyobb biztosítékért cserébe alacsonyabb kamatokat, hosszú futamidőt és alacsonyabb törlesztőrészleteket kínál. Az ingatlan paraméterei mellett a hitelképesség is sorsdöntő az igénylésnél, így az alábbiakban megvizsgáljuk, mik az alapvető elvárások a szabad célú jelzáloghitel iránt érdeklődőkkel szemben.
Hirdetés
Hirdetés
Kik és milyen feltételekkel vehetnek fel szabad felhasználású jelzáloghitelt?
A sikeres igényléshez néhány személyi és ingatlanhoz kapcsolódó feltételt is teljesíteni kell. Mutatjuk, hogy milyen minimális követelményekkel találkozhatunk a hitelintézeteknél.
Alapvető személyi feltételek
- az igénylőnek cselekvőképes, legalább 18 éves személynek kell lennie, a felső korhatárt pedig a hitel lejártakor veszik figyelembe, ekkor nem lehetünk idősebbek 70 vagy 75 évesnél
- az elvárt jövedelem összege legalább a mindenkori minimálbérrel megegyező, amely bankszámlára érkezik
- a szükséges munkaviszony legalább 3 hónap, az igénylő nem lehet próbaidő vagy felmondás alatt
- az igénylő nem lehet negatív adósként feltüntetve a KHR-ben (Központi Hitelinformációs Rendszer, régi nevén BAR).
Fontos, hogy a minimális személyi feltételek teljesítése nem biztosíték a pozitív elbírálásra, a bankok a leendő ügyfelek hitelképességét saját hatáskörben vizsgálják. Így az alapvető feltételeknél sok esetben szigorúbb szabályokkal is találkozhatunk, például van olyan pénzintézet, ahol az igénylőnek legalább 21 vagy 23 évesnek kell lennie.
A jövedelem vizsgálatánál szintén jelentős eltérések lehetnek, és az sem mindegy, hogy mekkora összeget szeretnénk felvenni, hiszen minimálbérrel aligha kaphatnánk több tízmillió forintot, még akkor sem, ha a fedezeti ingatlan értéke magas.
A bankoknak a JTM szabályban foglalt feltételeket is figyelembe kell venniük, miszerint az adós jövedelmének legfeljebb 50 vagy 60 százaléka fordítható törlesztőrészletek fizetésére. Ebbe pedig beleszámítanak a már meglévő tartozások utáni fizetési kötelezettségek is. Mindemellett nagyon fontos, hogy hogyan fizettük korábbi adósságainkat, ezt is minden esetben figyelembe veszik a döntés során.
A fedezeti ingatlanhoz kapcsolódó feltételek
- a fedezeti ingatlan értékének el kell érni egy meghatározott szintet, ettől is függ az igényelhető összeg nagysága
- a lakásnak vagy háznak forgalomképesnek, vagyis eladhatónak kell lennie, emellett önálló lakhatásra alkalmas ingatlan szükséges (kivétel, ha építési telekről, garázsról, nyaralóról beszélünk, amelyeket szintén elfogadhat bizonyos értéken a bank ingatlanfedezetként)
- Magyarország területén kell lennie
- Per-, igény- és tehermentesnek kell lennie, vagyis ha például korábban már lakáshitelt vettünk fel az épületre, az bonyolíthatja a dolgot.
A fenti személyi és ingatlanfeltételeket teljesítve már érdemes lehet elindulnunk az igénylés következő lépésére, hogy kiderítsük, a bankoknál is zöld utat kaphatunk-e az egyéni paraméterek alapján. Ebben a Bankmonitor szabad felhasználású jelzáloghitel kalkulátora segíthet, ahol van lehetőség az elérhető ajánlatok összehasonlítására, az informálódásra és a díjmentes szakértői segítség kérésére.