Több magyar felfedezett egy kiskaput a Szuperállampapír vásárlására. A megvett kötvényt felajánlva fedezetként újabb adagot vett a lakossági értékpapírból. Mivel a hitel kamata – különösen a kiemelt ügyfeleknél – jóval kisebb volt, mint a kötvényen elért hozam, ez a tranzakció tiszta nyereséget hozott. Ez viszont nem volt összhangban az Államadósság Kezelő Központ Zrt. céljaival, emiatt október 14-től egyik lakossági állampír sem ajánlható fel lombardhitel fedezeteként. Van még azonban olyan kölcsön, amiből nyereséggel vásárolhatunk állampapírt.
A Magyar Állampapír Plusz egy 5 éves futamidejű, fix kamatozású kötvény, melynek kamata a futamidő előrehaladtával egyre emelkedik. Az elérhető EHM értéke 4,95%. Ez a jelenlegi piaci környezetben pedig egy igen kedvező, relatív alacsony kockázat mellett elérhető nyereség. De hogyan kerül ide a lombard hitel? Sokan a kötvény felajánlották fedezetként és a kapott hitelösszegből újra kötvényt vásároltak. A kiemelt ügyfelek már akár 2-3% kamatszinten kaphattak hitelt, ezt újra befektetve igen egyszerűen megnövelték értékpapírjuk hozamát.
Hirdetés
Hirdetés
Eddig is voltak szabályok a lakossági állampapírok fedezetbe vonására
Az egyértelmű miért jó ez a vásárlónak, de miért probléma ez a Magyar Államkincstárnak? A kincstár a magas hozamot azért nyújtja, hogy a lakossági állampapír-állomány 2023-ra elérje a 11 ezer milliárd forintot, ez a 2019 májusi mennyiség másfélszerese. Emellett vissza szerették volna szorítani a magyar készpénzállomány nagyságát, ami igencsak megnövekedett az utóbbi időben.
A lakossági kötvények volumene valóban jelentősen növekedett, ugyanakkor a készpénzállomány is tovább emelkedett. Ráadásul a lombard hitelek elterjedésével a papír kamatelőnyeiből hatványozottan részesülhettek a gazdagabb vásárlók.
Szabályok eddig is voltak a lakossági állampapírok fedezetbe vonására. Egy bank az általa kezelt állománynak maximum 10%-át fogadhatta el fedezetként, újabb kötvény vásárlására pedig nem adhatott hitelt. Előbbit könnyebb volt ellenőrizni, utóbbit viszont szinte lehetetlen. A lombard hitelek jelentős részét ugyanis szabad célú kölcsönként igénylik, a folyósítást követően a pénzintézet nem ellenőrzi le a felhasználást – azaz lehetett belőle akár újabb Magyar Állampapír Pluszt is venni. Ezt a gyakorlatot szünteti meg az Államadósság Kezelő Központ Zrt. azzal, hogy a lakossági állampapírok fedezetbe adását teljesen megtiltja október 14-től.
Felvehetünk még mindig személyi kölcsönt Magyar Állampapír Plusz vásárlására
Ezzel nem érhetünk el akkora nyereséget és nem tudjuk az állomány szinte korlátlan módon megnövelni – lombard hitel esetében ennek az értékpapírok elfogadási aránya szabott csupán gátat -, de még mindig profitálhatunk belőle.
5 millió forint személyi kölcsön Szuperállampapírba fektetése esetén több mint 430 ezer forint profitot érhetünk el. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy a hitelt ténylegesen rendben fizessük, ugyanis egy elmaradás és a kapcsolódó késedelmi kamatok erősen befolyásolhatják a konstrukció pénzügyi hatását. Az új lakossági állampapírból relatív olcsón 99,75%-os árfolyamon ki lehet szállni, sőt kamatfizetéskor veszteség nélkül, 100 százalékos értéken adható el a papír.
A személyi kölcsön teljes költségét – 1% előtörlesztési díjat feltételezve – nagyjából 4 év alatt termelné ki a lakossági állampapír. Ezt követően már veszteség nélkül szállhatunk ki a konstrukcióból – az állampapírnál csak a kamatfizetéskori értékesítést vizsgáltuk meg.
Amennyiben érdekel ez a lehetőség, akkor érdemes a Bankmonitor Személyi Kölcsön Kalkulátorával megnézni milyen feltételekkel tudnál hitelt igényelni, illetve érdemes az AKK oldalán tájékozódni az aktuális lakossági állampírokról.