Olcsóbbra cserélnéd meglévő hiteled? Ha beléptél a moratóriumba, nem biztos, hogy menni fog!

Olcsóbbra cserélnéd meglévő hiteled? Ha beléptél a moratóriumba, nem biztos, hogy menni fog!
Hirdetés
Hirdetés

Cikk2020-06-12 Frissítve: 2024-07-30
 

A törlesztési moratórium rendkívül népszerű, tízből hét lakossági hitelt jelenleg nem fizetnek. Érthető, hiszen akinek nincs munkája, vagy akinek csökkentették a bérét, annak minden forint számít, de a többiek is igyekeznek tartalékolni az esetleges rosszabb napokra. Igen ám, de mi van akkor, ha a moratórium alatt jut eszünkbe, hogy olcsóbbra cserélnénk meglévő hitelünket? A helyzet az, hogy ebben az esetben akad némi komplikáció!

A törlesztési moratórium minden március 19. előtt folyósított hitelre – lakáshitel, személyi kölcsön, áruhitel, autóhitel stb. – vonatkozik, vagyis, ha az adós nem nyilatkozik máshogy, év végéig nem kell fizetni ezek havi törlesztőit. A moratórium biztosan sokaknak nagy segítség, ám azt tudni kell, hogy a bankok sem a hitelt, sem a kamatot nem engedik el, egyszerűen arról van szó, hogy év végéig nem kell törleszteni, az ezen idő alatt felhalmozódó kamatot pedig utólag szétosztják majd a hátralévő törlesztők között.

Már írtunk arról, hogy a moratórium miatt a hitelek futamideje meghosszabbodik, mégpedig a szüneteltetés hosszánál valamelyest nagyobb mértékben, ugyanis a kormány fontos célkitűzése volt, hogy a moratóriumot követőn nem lehetnek magasabbak a havi törlesztők, mint anélkül lennének. A hosszabb futamidő „káros mellékhatása”, hogy emiatt nő a teljes visszafizetendő összeg, hiszen tovább használjuk a bank pénzét, azaz tovább kell rá kamatot is fizetnünk. Erről részletesebben itt olvashatsz.  Látható tehát, hogy a moratórium egy jó, ám csak ideiglenes segítség, és készülni kell rá, hogy 2021-től bizony ismét fizetni kell a törlesztőket.

Hirdetés

Hirdetés

Sokak feje felett gyűlnek a sötét felhők

Sokat foglalkoztunk mostanában azzal, hogy több százezer lakáshitel kamata még mindig 3 havonta módosulhat, vagyis a bank a szerződés szerinti képlet alapján ilyen időközönként emelhet vagy csökkenthet kamatot, ami a havi törlesztőket is közvetlenül befolyásolja. Ráadásul az ilyen veszélynek kitett hitelesek többsége forintosított devizahiteles, ugyanis a devizahiteleket anno ilyen, változó kamatú forinthitelekre konvertálták át.  Mindig elmondjuk, hogy az ő fejük felett most gyűlnek a viharfelhők, ugyanis a kamatszámítás szempontjából fontos mutató, a három havi BUBOR – Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb – csak idén 0,16%-ról 0,9%-ra emelkedett, így a havi törlesztőik is folyamatosan nőttek, a folyamat végét pedig még nem látni.

Lakáshitel kalkulátor
Spórolj akár Milliókat
Ft
Ft
év
Ft
Bankmonitor

Számukra éppen ezért életmentő lehet egy hitelkiváltás, amikor is változó kamatú hitelüket egy 5, vagy 10 évre, esetleg a futamidő végéig rögzített kamatúra cserélik le. Ráadásul erre most kiváló is az alkalom, hiszen például a legnépszerűbb, 10 évre rögzített kamatú lakáshitelek kamata a koronavírus járvány okozta válság hatására sem nőtt egyelőre: egy 10 millió Ft-os, 20 éves futamidejű hitelnél a Bankmonitor lakáshitel kalkulátor szerint most 3,73% az elérhető legkedvezőbb kamat.

A moratórium ráadásul csalóka biztonságot jelent, ugyanis ennek ideje alatt a kamatok tovább nőhetnek, amit nem vesz észre az ember, hiszen nem kell törlesztenie. A kamatok azonban ezen idő alatt is gyűlnek, a moratóriumot követően pedig a magasabb kamatokat kell majd fizetni.

Pénzügyi előnye is lehet a hitelkiváltásnak

De nem csak a változó kamatú hitelek esetében lehet jó megoldás a hitelkiváltás, hiszen a pár évvel ezelőttihez képest az 5, vagy 10 évre, esetleg teljes futamidőre rögzített kamatú hitelek is olcsóbbak most. Az előbbi, 10 milliós hitelnél például 2018. június elején még 4,28% volt az elérhető legjobb kamat, ez pedig havi törlesztőben 3 ezer Ft-ot, teljes visszafizetésben pedig csaknem 800 ezer Ft különbséget jelent 20 éves távlatban. De hangsúlyozni kell, hogy ez a korábbi és a jelenlegi legjobb ajánlatok közötti differencia, mert aki esetleg drágábban vett fel anno kölcsönt, az a kiváltással még többet nyerhet.

De van egy kis probléma!

Van azonban a hitelmoratóriumnak egy olyan káros mellékhatása is, ami akár meg is hiúsíthatja a sikeres hitelkiváltást. Ugyanis a Bankmonitor.hu információi szerint vannak bankok, amelyek jelenleg egyáltalán nem váltanak ki egy moratóriumban lévő hitelt, míg másoknál probléma nélkül kivitelezhető a dolog. Olyan bank is akad, amelyik engedi a kiváltást, ám igazolni kell, hogy a moratóriumot megelőző időszakban az adós rendben fizette a havi törlesztőit. Nagy kérdés persze, hogy ha valaki most kilépne a moratóriumból, akkor vajon megoldható volna-e a hitelkiváltás? A rossz hír az, hogy több bank ebben az esetben is vár néhány hónapot, hogy ismét legyen „törlesztési múlt”, vagyis lássa, hogy az adós rendben tudja fizetni a havi részleteket. Éppen ezért azok, akik egészen 2020. végéig bennmaradnak a moratóriumban, sok banknál csak 2021 második felétől próbálkozhatnak hitelük lecserélésével.

Írtuk, hogy szerencsére vannak bankok, amelyeknél működik a kiváltás a moratóriumos hitelekre is, ám azt tudni kell, hogy így alaposan leszűkül a szóba jöhető hitelek köre. Ez pedig egyben azt is jelenti, hogy nem feltétlenül tudjuk a legolcsóbb bankot és hitelt választani, így pedig a hitelkiváltással elérhető pénzügyi előny is kisebb lehet.

Törlesztési moratórium kalkulátor
Bankmonitor
Hirdetés
Hirdetés