A hitelfeltételek és a kereslet az első negyedévben nem változott a vállalati hitelpiacon. A következő hónapokban a bankok negyede tervez szigorítást. Az üzleti célú ingatlanfejlesztés területén jóval borúsabb a kép: a bankok harmada már lépett és a kockázatok erősödésével ez a trend a következő hónapokban is várhatóan folytatódik.
A bankok összességében nem változtattak a vállalati hitelfeltételeken az első negyedévben. Az év második és harmadik negyedében azonban a piaci szereplők nettó 25 százaléka tervez szigorítást a Magyar Nemzeti Bank friss hitelezési felmérése szerint.
Magasabb önerő és fedezeti előirások
A hitelezési vezetők a hitelfeltételek várható szigorítását
- a bizonytalanná váló gazdasági kilátásokkal és
- iparágspecifikus problémákkal indokolták a jegybank felmérése során.
A tervezett változások
- elsősorban a felárak növekedését és
- az adósok szerződéses kötelezettségvállalásainak szigorodását jelentik. (Gondolva itt a magasabb önerőre, illetve a fedezeti előírásokra.)
Hirdetés
Hirdetés
Csökkenhet a hitelkereslet
A negyedév során az általános kamatszínvonal emelkedésének hitelkeresletet mérséklő hatását ellensúlyozta a vállalatok megnövekvő készletfinanszírozási szükséglete. A vállalati hitelek iránti kereslet összességében változatlan maradt a jegybank összefoglalója szerint.
A következő fél évben a kamatkörnyezet emelkedéséből fakadóan a kis- és mikrovállalatok valamint a hosszú lejáratú hitelek esetében a kereslet csökkenésére számít az MNB felmérésében részt vevő válaszadók 14, illetve 17 százaléka. (A jegybanki felmérés során megkérdezett bankok részesedése a vállalati hitelpiacon 95 százalék. A bankok hitelezési vezetői április 1-20. között válaszoltak a kérdésekre.)
Bankmonitor vélemény
A mikro-, kis- és középvállalatok számára a következő hetek legfontosabb kérdése, hogy lesznek-e újabb működésük finanszírozását támogató programok. Az elmúlt időszakban számos cég vette például igénybe a Széchenyi Kártya Program GO! keretében nyújtott kedvezményes hiteleket, ezek azonban a jelenlegi feltételekkel csak június végéig állnak rendelkezésre.
Van, ahol már szigorítottak a bankok
Az üzleti célú ingatlanhitelek feltételein a bankok nettó értelemben vett 36 százaléka már az év első negyedévében is szigorított az iparágspecifikus problémák és a csökkenő kockázati tolerancia következtében. Előretekintve az intézmények nettó 29 százaléka helyezett kilátásba további szigorításokat.
A lakásprojekteknél a válaszadók nettó 65 százaléka tervez szigorítani a szektort érintő kockázatok (emelkedő finanszírozási és kivitelezési költségek, áfa és egyes otthonteremtési támogatások kifutása) hatására.
A logisztikai központok kivételével valamennyi üzleti célú ingatlan finanszírozása iránt csökkenő keresletet tapasztalt a válaszadók 40 százaléka. Ez a banki várakozások szerint a következő fél évben is folytatódhat minden kategóriát érintve.