2021. januártól az új építésű lakások esetében ismét 5 százalékos lesz az áfa. Ha a kivitelező nem nyeli le az adócsökkenést, akkor emiatt akár több millió forinttal csökkenhet az új építésű lakások ára a jövő évtől. Nem kell azonban 2021-ig várni az adásvételi szerződések megkötésével, sőt bizonyos esetekben az építkezésekre is érvényes lehet az adócsökkentés.
Benyújtották a törvényjavaslatot, amely az új építésű lakások áfa csökkentését tartalmazza. Bizonyos részletekre fény derült, sőt eddig a köztudatban lévő félreértések is tisztázásra kerültek.
1. A 2021. január előtt kötött adásvételi szerződések esetében is érvényes lehet az 5 százalékos áfa
A törvénytervezetben ugyanis az szerepel főszabályként, hogy a 2021. január 1-jét követően megfizetett vételárrészletekre lesz érvényes a kisebb mértékű adó. Ezek alapján egy új építésű lakás megvásárlására akár idén is meg lehet kötni a szerződést, a jövő évtől esedékes részletekre pedig már a csökkentett adómérték lesz az irányadó.
Viszont az idén megfizetett részletekre utólag nem fogják csökkenteni az adótartalmat. Emiatt a fizetés ütemezését érdemes nagyon alaposan átgondolni és átbeszélni az eladóval.
Hirdetés
Hirdetés
2. Meddig lesz érvényes az alacsonyabb mértékű áfa?
2022. év végéig lesz érvényben az új építésű lakások vásárlására az 5 százalékos adókulcs. Bevezetésre kerül azonban egy türelmi időszak is: 5 százalékos áfát szükséges fizetni az egyes vételárrészletek után, amennyiben a pénzügyi teljesítés még 2023. január 1. és 2026. december 31. közé esik. Ennek feltétele, hogy a végleges építési engedélyt még 2022. december 31-ig megkapja a kivitelező.
Ez azonban azt is jelenti, hogy egy 2021. január 1-e és 2022. december 31-e között aláírt adásvételi szerződéshez is kapcsolódhat már 27 százalékos adófizetési kötelezettség, amennyiben a vételárrészletet 2026 decemberét követően fizetné meg a vevő.
3. Lakásépítésekre is érvényes lehet az 5 százalékos áfa, amennyiben generálkivitelezővel építtetik a lakást
Jelenlegi ismereteink alapján a generálkivitelezővel építtetett szerkezetkész lakás átadása is termékértékesítésnek minősülhet. Emiatt pedig érvényes lehet rá az új lakások vásárlására bevezetett alacsonyabb, 5 százalékos áfakulcs.
Vagyis bizonyos esetekben – erről mindig érdemes előzetesen egyeztetni – generálkivitelezővel épített lakások építési költségének áfája is lecsökkenhet. Az adócsökkenést pedig pénzügyi teljesítéshez köti a jogszabály, vagyis már egy megkötött kivitelezői szerződésre is érvényes lehet. Így a már folyamatban lévő építkezéseket is befolyásolhatja a változás.
4. Érintheti-e ez a preferált kistelepüléseken érvényben lévő áfa-visszatérítési támogatás lehetőségét?
Jelenleg a falusi csok-kal érintett, úgynevezett preferált kistelepülésen megvalósuló építkezéseknél érvényben van az adó-visszatérítési támogatás 5 millió forint összeghatárig. Itt azonban feltétel, hogy a kiállított számlák 27 százalékos adót tartalmazzanak.
Ha a generálkivitelezői számlák áfa tartalma csökkenne – amely bizonyos esetekben előfordulhat -, akkor ezen számlák jelenlegi ismereteink alapján nem lesznek elfogadhatók az adó-visszatérítéshez.
+ 1. Mi történik az elengedett vagyonszerzési illetékkel, ha a csok-ot vissza kell fizetni?
Ugyanezen törvénytervezet tartalmazza a vagyonátruházási illeték elengedésére vonatkozó kitételeket is. A tervezetből egy fontos részlet derül ki.
Az illetékmentesség egyik feltétele, hogy a vevő új építésű, vagy használt lakásának megvásárlásához csok támogatást is igényeljen. Megfelelő természetesen az az eset is, amikor vállalt gyermek után veszi igénybe a családi otthonteremtési kedvezményt a vevő.
Ha kizárólag vállalt gyermekek után vette igénybe a vevő a csok támogatást, de nem születik meg határidőre a vállalt gyermek, vagy a a baba születése előtt a családi otthonteremtési kedvezmény visszafizetését rendelték el, akkor az illetéket utólag meg kell fizetnie a vevőnek.
A vételár alapján szükséges megfizetni az adót, az illeték nagysága is az akkor érvényes szabályoknak megfelelő lesz. Az illeték utólagos megfizetése alól mentesülnek azok a párok, amelyeknek valamilyen egészségügyi okból nem lehet gyermekük.
Bankmonitor szakértői javaslat:
- Nem kell megvárni a jövő évet az adásvételi szerződések aláírásával.
- Mindenki nézze meg hogyan van a szerződésben szereplő vételár feltüntetve: egy összegként, vagy megbontva nettó vételárra és adóra. Utóbbi esetben ugyanis az esetleges áfacsökkentés biztos megjelenik a megfizetendő összegben. Előző esetben azonban a konkrét árat fogadta el a vevő, azon belül az eladó akár megvariálhatja az áfa és a nettó vételár nagyságát.
- A generálkivitelezői szerződések esetében is mindenképpen érdemes megnézi hogyan szerepelnek az egyes megfizetendő összeget. Ott is az lenne a megfelelő, ha külön szerepelne a nettó ár és az adó.
- Akik preferált kistelepülésen szeretnének építkezni és az adó-visszatérítési támogatást is igénybe vennék előzetesen tájékozódjanak: hogyan érinti építkezésüket az adóváltozás. Nehogy utólag derüljön ki, hogy a kapott számlák nem lesznek megfelelőek a támogatáshoz.