Sokan kivárnak a lakásvásárlással, felújítással, hiszen a jövő évtől számos új támogatást vezetnek be. Nem kell azonban minden esetben a jövő évet várnod: az új támogatások egy részét már most kihasználhatod. De a többi érdekében is sok mindent megtehetsz már ma is.
A jövő évtől a jelenleg is elérhető lakás-, családtámogatások mellé számos új kedvezmény lesz elérhető:
- Újépítésű lakás vásárlásakor a vételár áfa-tartalmát 27 százalékról 5 százalékra csökkentik.
- Újépítésű lakás vásárlásakor az 5 százalékos áfát is visszaigényelheted, ha csok támogatást is igényeltél mellé.
- Családi házak tetőtér-beépítésére is igényelhető lesz a csok támogatás.
- Újépítésű – és használt lakások vásárlásakor elengedik a vagyonátruházási illetéket, amennyiben csok támogatást is igényeltél a vásárláshoz.
- A gyermeket nevelő szülők meglévő otthonuk felújítási költségeinek felét – de legfeljebb 3 millió forintot – utólagosan visszaigényelhetik.
Sokaknak érdemes megvárniuk a kedvezményeknek az indulását, de tényleg minden esetben csak a jövő évben érdemes bármit is lépni?
Hirdetés
Hirdetés
Az áfa-csökkentésénél a vételár megfizetésének dátuma az irányadó
Az új építésű lakások áfa-csökkentésének részletszabályai már megjelentek. Ezek alapján nem az adásvételi szerződés megkötésének dátuma, hanem a vételár megfizetésének időpontja lesz lényeges a kedvezmény szempontjából.
Ez azt jelenti, hogy akár már most megkötheted az adásvételi szerződést – egy olyan lakásra is, amelyre jelenleg 27% áfa fizetési kötelezettség lenne -, a jövő évtől megfizetett részletekre azonban már a csökkentett adó lesz érvényes.
Nagyon fontos a szerződés szövege: amennyiben kizárólag a bruttó vételár szerepel benne, akkor a jövő évben nem csökkenne a fizetési kötelezettséged, gyakorlatilag a nettó ár emelkedne meg. Ha viszont a szerződésben a nettó vételár és az áfa külön szerepel, akkor a megfizetett részlet a módosuló adó miatt kisebb lenne.
Az illetékmentesség szempontjából az adásvételi szerződés aláírása számít
A csok támogatást igénylők illetékmentessége a 2020. december 31-ét követően aláírt adásvételi szerződésekre lesz érvényes. Ennek kihasználásához mindenképpen érdemes megvárni a jövő év elejét.
Ha már most megtaláltad álmaid otthonát, de nem szeretnél rá illetéket fizetni, akkor bizony várnod kell a végleges adásvételi szerződés aláírásával. Ugyanakkor valamilyen előzetes szerződést még köthetsz az eladóval és az alapján át is adhatsz egy előre meghatározott összeget előlegként. Ezt a döntést azonban alaposan gondold át: komoly bizalom kell ahhoz, hogy végleges adásvételi szerződés nélkül pénzt fizess ki.
Az áfa-visszaigénylés, a felújítási támogatás és a tetőtér-beépítési támogatás részletei még nem ismertek
Ha ezeket a támogatásokat szeretnéd kihasználni, akkor nem érdemes komolyabb munkálatokba kezdened, vagy éppen szerződést kötnöd, amíg a részletszabályok nem jelennek meg.
A felújítás, építkezés azonban időigényes folyamat, emiatt a mesteremberekkel célszerű előre egyeztetni: a legtöbb esetben bizony csak hónapok múlva lehet szabad időpontot szerezni.
Ha mindenképpen szeretnél felújítani, a szülői ház tetőterét beépíteni, akkor már most érdemes szakembert keresni. Ezzel számos vesződségtől kímélheted meg magadat a jövő évben, sőt akár a munkálatok is gyorsabban befejeződhetnek.
A hitelképességed is érdemes már most felmérni
Ha kölcsönre is szükséged lenne a lakáscélod megvalósításához, akkor már most érdemes kiválasztanod a lakáshitelt. A Bankmonitor Lakáshitel Kalkulátorának segítségével könnyen megtalálhatod a legolcsóbb ajánlatot:
Emellett érdemes lehet a kiválasztott bankkal is felvenni a kapcsolatot és egy előzetes hitelminősítést elvégeztetni. Ebből megtudhatod, hogy nagy valószínűséggel mekkora összegre lehetsz jogosult.
Érdemes lehet már most aláírni az adásvételi szerződést, amennyiben csok támogatás nélkül vennél új építésű lakást. Fontos azonban, hogy a pénzügyi teljesítés a jövő évben történjen meg. Emellett a szerződésben a vételár helyes feltüntetésére – nettó ár és áfa megbontása – is kiemelt figyelmet kell fordítanod.