Az MNB november 25-én újra emelt egyhetes betétjének kamatán. A konstrukciót ugyanis 2,9 százalékos kamat mellett hirdette meg a jegybank. Ez a lépés gyakorlatilag az irányadó kamatok újabb 0,4 százalékpontos emelésének felel meg. Ne legyen kétsége senkinek, ezt a változást igen gyorsan le fogják követni a pénzpiaci hozamok is.
2,9 százalékra emelte az MNB az egyhetes betét kamatát. Ez egy újabb, 0,4 százalékpontos emelésnek felel meg. Hogy értsük ennek a lépésnek a jelentőségét, érdemes megnézni mi történt az elmúlt két hét alatt:
- 2021. november 16-án a jegybanki alapkamat nagysága 1,8% volt.
- November 16-án a a jegybank az alapkamat 0,3 százalékpontos emeléséről döntött. Emellett az MNB bejelentette, hogy kész az egyhetes betét kamatát még tovább emelni, amennyiben szükséges.
- November 18-án 2,5 százalékos kamat mellett hirdette meg egyhetes betétjét a jegybank. A beérkező ajánlatokat mind elfogadta az MNB, vagyis innentől 2,5 százalékot tekinthetjük az irányadó kamatnak.
- November 22-i hét elején a forint tovább gyengül, átlépte a 370 Ft/EUR határt.
- November 25-én az MNB újra emelt egyhetes betétje kamatán, ugyanis 2,9 százalékon lett meghirdetve a konstrukció.
Ezek igen gyors és szigorú lépések. Gyakorlatilag két héten belül 1,1 százalékot emelt az irányadó kamatokon a Magyar Nemzeti Bank. De milyen hatása volt ezen lépéseknek a pénzpiaci hozamokra?
Hirdetés
Hirdetés
Az irányadó kamatokkal együtt emelkedtek a pénzpiaci hozamok is
Természetesen ilyen jelentős emelkedésre a rövid és hosszú futamidejű pénzpiaci hozamok is reagáltak.
A rövid futamidejű bankközi hozamokat jól tükröző BUBOR értéke 0,59-0,76 százalékponttal emelkedett november 16-a óta. A tegnapi adatok alapján a mutató értéke 2,14-3,55 százalék között volt. Emellett a hosszú futamidejű bankközi hozamokat leíró BIRS értéke is jelentősen emelkedett. A mutató értéke november 16 és november 24 között 0,39-0,86 százalékponttal növekedett.
Ráadásul a mai adatok még nem jelentek meg, vagyis az MNB mai döntésének hatása ezekben az értékekben még nem tükröződik. De miért lehet fontos nekünk a bankközi, pénzpiaci hozamok nagysága?
Lépj gyorsan, ha hitelt szeretnél
A pénzpiaci hozamok tekinthetők a banki hitelek forrásköltségének. (Gyakorlatilag a bankok a pénzpiacról szerzik be a kifolyósított kölcsönök összegét.) A pénzpiaci hozamok emelkedése idővel megjelenik az új jelzálog-, és lakáshitelek, valamint a személyi kölcsönök kamatában is. Éppen ezért érdemes minél előbb lépni, ugyanis a mostani tendencia alapján a bankok véges időn belül – ez pedig a Bankmonitor szakértői szerint már hetekben mérhető – újra meg fogják emelni az új kölcsönök kamatát.
A meglévő hitelek szerencsére másképp működnek, ott a pénzintézetek csak kamatfordulókor változtathatják meg egyoldalúan a kondíciókat. Vagyis csak a rövid kamatperiódusú hitelek – ezt szokás változó kamatozású kölcsönnek is nevezni – illetve a közeljövőben forduló hosszú időre fixált kamatozású kölcsönök adósai aggódhatnak. Számukra azonban a hitelük lecserélése, kiváltása jó megoldás lehet (ezzel a lépéssel a hitelt egy új, hosszabb kamatperiódusú kölcsönre lehet cserélni, ezzel lecsökkentve a kamatemelés kockázatát). Viszont nekik is gyorsan kell döntést hozniuk, ugyanis az új kölcsönök kamatemelésével a hitelkiváltás pénzügyi előnye is csökken.