Egy gyermek születése a világ egyik legcsodálatosabb dolga. Utána már szülők leszünk, és úgy is kell viselkednünk. Felelősséggel tartozunk gyermekünkért, aminek bizony pénzügyi oldala is megvan. Összeszedtük a legfontosabb pénzügyi tudnivalókat a fiatal és kevésbé fiatal szülők részére.
Változó pénzügyek
Már a gyermek születése előtt megváltoznak pénzügyeid. Hogy a legfontosabbakat említsük: jogosult leszel gyermekek utáni adókedvezményre, illetve rengeteget költesz majd babaholmikra. Erről szóló cikkünk a Gyereked született? Így változnak meg a pénzügyeid címen olvashatod. Sőt már ara is kerestük a választ, hogy mennyibe kerülhet egy gyermek 18 éves koráig a gyermekre (megdöbbentő, de 35 millió simán összejöhet).
Hirdetés
Hirdetés
Ilyennel rendelkezz!
A legfontosabb, hogyha eddig még nem volt, akkor a gyermek születése előtt alakíts ki egy 3-12 hónapnyi biztonsági tartalékot. Ezt tartsd könnyen hozzáférhető formában (lekötött betét, vagy rövid állampapír). Bármi történik, legyen mihez nyúlni.
Még így is marad olyan kockázat (saját, vagy házastársad halála), amit a biztonsági tartalék nem old meg. Erre megoldás a kockázati életbiztosítás. Ezek a típusú biztosítások csak akkor fizetnek, amikor baj van (és biztosítják a család megélhetését nehéz helyzetben). Azok a biztosítások, amik futamidő közben, vagy végén kifizetést is ígérnek, általában drágábbak, így azokat nem javasoljuk. A unit linked (vagy befektetési egységekhez kötött, megtakarítási célú) biztosításoktól meg egyenesen óva intünk!
Tegyél félre a gyereknek!
Amennyiben nem magunknak, hanem tényleg a gyermekünknek szeretnénk félretenni, akkor az egyik legjobb megoldás a Babakötvény. Ez infláció + 3%-kal kamatozó állampapír, amihez az állam is hozzátesz 10%-ot. Viszont csak a gyermek tud hozzáférni 18 éves kora után, így csak akkora összeget fizessünk ide, amit későbbiek során nem fog hiányozni.
Dedikáltan lakáscélra is félretehetünk a gyermek javára. Ehhez lakástakarék-pénztári szerződésnél őt kell megadni kedvezményezettként. Ilyenkor már is élvezhetjük az akár 10% feletti biztos hozamot. Fontos tisztában lenni azonban, hogy ez a megtakarítás csak lakáscélra használható (felújítás, korszerűsítés, vásárlás, stb.) és elképzelhető a gyámügy is szerepet vállal a felhasználásban (például kötelező tulajdonrészt szerezni a gyereknek).
Viszont a gyermek születése után sokakat megtalálnak a biztosításközvetítők, gyermekek javára köthető biztosítással. Ezek szinte kivétel nélkül a már említett unit linked biztosítások, amiket a költségei miatt nem javaslunk.
Ne felejtsd el magadat sem!
Neked is lehetnek közép vagy hosszú távú céljaid is. Ezek eléréséhez neked is érdemes félretenni. Ilyen lehet a már említett lakáscélra felhasználható lakástakarék-pénztár, vagy a bármire felhasználható rendszeres megtakarítási programok. Ez utóbbi úgy működik, hogy havonta egy fix, vagy változó összegért befektetéseket (jellemzően befektetési alapokat) vásárolhatsz. Ezekkel finanszírozhatod a 3-8 éves terveidet.
De nem szabad elhanyagolni a kifejezetten hosszú távú terveket sem. Ilyen lehet a például a nyugdíj, amire nem lehet elég korán elkezdeni megtakarítani. Nyugdíjcélú megtakarításokból is több létezik:
- nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ)
- nyugdíjbiztosítás
- önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP)
A NYESZ számla valójában egy értékpapír számla, így ahhoz elengedhetetlen a szakértelem. Megtaláljuk még a már többször említett unit linked terméket is a listában. De ott van az automatikus befektetésekre épülő nyugdíj célú megtakarítás is, ami a többség számára a legjobb megoldást adja.
A következő kalkulátorral utánanézhetsz, hogy mekkora nyugdíj-kiegészítésre számíthatsz!