Repülőrajtot vehetnek a fogyasztóbarát lakáshitelek, számításaink szerint bő három hét múlva az első termékek meg is kaphatják a jegybank minősítését. A gyűjtésünk szerint alapvetően nem változik meg az igénylés folyamata, és az sem, hogy hol érhetjük el ezeket a hiteleket. Óriási előny, hogy már most júniusban összehasonlíthatók lesznek az első fecskék, és kiderülhet, valóban letarolják-e a piacot.
A jegybank a közelmúltban jelentette be hivatalosan is, hogy kinek ítélheti oda a fogyasztóbarát lakáshitel minősítést. Az alábbi cikkeinkben már áttekintettük, hogy pontosan miről is van szó és mi lehet a hatása, viszont most azt néztük meg, hogy mikortól, pontosan hol és hogyan futhatunk össze az említett hitelekkel.
Hirdetés
Hirdetés
Mikortól?
A mai nap azért is különleges, mert június 1-től van lehetősége a bankoknak beadni a pályázatukat. Számtalan feltételnek kell megfelelni, amit a jegybank külön pályázati anyagban ismertetett. A Bankmonitor számításai szerint a leginkább kritikus pont nem is a kamatfelár plafonja lesz (ami 3,5%-nál nem lehet nagyobb), sokkal inkább más feltételek, mint például az előtörlesztési díj.
A jegybank már március eleje óta tárgyalt a bankokkal, így azt gondoljuk, elég idő állt rendelkezésre, hogy a pályázatukat minél előbb a bankok beadhassák. Az OTP Bank kommentárjában azt jelezte, mindent megtesznek annak érdekében, hogy az elsők legyenek, de több bank is jelezte, hogy nem késlekednek sokat. Logikus, olyan kereslet van a lakáshitelekre, hogy nem engedhetik meg maguknak, hogy lemaradjanak.
Az MNB csak azt követően tud dönteni a pályázat elfogadásáról vagy elutasításáról, ha a bank minden dokumentációt maradéktalanul beküldött. A jegybank, ha nem kell hiánypótlást elrendelni, akkor 15. munkanapon tájékoztatja a bankot a döntésről, és ezt a honlapján is közzéteszi. Más szóval, optimális esetben már június 23-án pénteken közzétehetik az első nyertest vagy nyerteseket.
Az MNB szeptembertől kezdi meg a saját összehasonlító felületén a fogyasztóbarát hiteleknél a saját igényekre szabott lekérdezhetőséget, és ezzel együtt az ajánlat adási lehetőséget. Mivel a bankoknak közzé kell tenniük a friss kondíciókat a lehető leghamarabb, ezért a Bankmonitor már a júniusi indulástól kezdődően készül arra, hogy a kalkulátoraiban összehasonlíthatóvá tegye a lakáshiteleket.
Érdemes lesz ezért itt is körbenézni, ha naprakészek akarunk lenni. Nagyon egyszerű lesz azonosítani a fogyasztóbarát hiteleket, mivel a hitel nevében ott kell lennie a „minősített fogyasztóbarát lakáshitel” szóösszetételnek.
Nézd meg már most, hogy a lakáshitelek közül, melyik felel meg az elvárásaidnak!
Hol érhetem majd el a hiteleket?
Adódik a kérdés, hogy ha szeretnénk ilyen hitelt felvenni, akkor hol találkozhatunk majd velük? Az egyik nyilvánvaló válasz, hogy annál a banknál, amelyik megkapta a minősítést a hitelére. Ezt a saját honlapján is fel fogja tüntetni a bank, így nem mehetünk el mellette vakon.
Emellett a bankkal szerződéses viszonyban lévő közvetítők is jogosultak a fogyasztóbarát lakáshiteleket értékesíteni. A Bankmonitor lakáshitel kalkulátorában megtalálható minősített hiteleket tehát nem csak össze lehet majd hasonlítani egymással és a többi hitellel, hanem a segítségünkkel akár az egész hitelfelvételi folyamatot is végig lehet vinni.
Mindez azért is nagyon fontos tényező, mert biztosítja, hogy a hitelfelvevők minél szélesebb körben tájékozódhassanak az új hitelről. Azt ne felejtsük el, hogy mint minden átmenet esetében, itt is időbe telik, míg kellően sok fogyasztóbarát lakáshitel lesz. Érdemes lesz körbenézni a lehetőségek között, mert előfordulhat, hogy az egyik bank fogyasztóbarát lakáshitelénél találunk jobb feltételekkel máshol lakáshitelt.
Hogyan igényelhetem?
Alapjaiban nem változik meg az igénylés menete a fogyasztóbarát hitelnél. Egy ilyen mértékű, az életünket akár két-három évtizedig meghatározó döntést csak úgy szabad meghozni, ha előtte több bank ajánlatát is összehasonlítottuk.
A lakáshitel keresőnkben jelenleg is egy előzetes tájékoztatást adunk, hogy adott paraméterek (pl. hitelösszeg, ingatlanérték, családi jövedelem) esetén milyen kondíciókkal kaphatunk hitelt. Ha valóban megfelelők az előzetesen megadott adatok, akkor a banki hitelminősítést követően is ugyanaz, vagy nagyon közel lesz az előzetes ajánlat a végső, leszerződött ajánlathoz. Ugyanez lesz érvényes a fogyasztóbarát lakáshitelre is.
Végül, de nem utolsó sorban több olyan számunkra pozitív változás áll be, ami könnyebbé és gyorsabbá teszi az igénylést. Többek között ide tartozik:
- egyszerűsödés: eddig minden bank saját nyomtatványa volt a jövedelemigazolásra, a minősített esetben viszont el kell fogadnia egy standardizált változatot
- gyorsabb hitelbírálat: az értékbecslés rendelkezésre állásától kezdve 15 munkanapon belül a hitelbírálatot el kell végezni, késlekedésre nincs lehetőség, mert különben a banknak a folyósítási díj egy részéről vagy egészéről le kell mondania
- földhivatali eljárás: a bank végzi el díjmentesen mindezt, ami nagy könnyebbség, mert most éppen ennek az ellenkezője volt a gyakorlat, azaz az ügyfél ment el a földhivatalba
- gyorsabb folyósítás: a folyósítási feltételek teljesítéséhez képest 2 munkanapon belül a hitelt át kell utalni, míg jelenleg a banki gyakorlat 2-3 munkanap