A mai napon megjelent az új lakások vásárlásához kapcsolódó áfa visszatérítés részletszabályai. Az új lakást építők is igénybe tudják venni bizonyos esetben az adókedvezményt. A rendelet emellett több további könnyítést is tartalmaz a lakástámogatásokkal kapcsolatban.
Megjelent az újépítésű lakást vásárlók által már annyira várt adó-visszatérítés részleteit tartalmazó kormányrendelet. Az érintettek köre még bővebb lehet, mint eredetileg gondoltuk.
Az Otthonteremtési támogatás egyik eleme az új lakások áfa-visszaigénylése. Vagyis az 5%os adót a vásárlást, építkezést követően visszaigényelhetik a vevők, amennyiben csok támogatást is kértek lakáscéljuk megvalósításához.
Bárki ellenőrizheti a Bankmonitor Kalkulátorával, hogy jogosult lehet-e az áfa-visszaigénylésre:
Hirdetés
Hirdetés
A lakást építők is élhetnek ezzel a kedvezménnyel
Az új adó-visszatérítésre azok lehetnek jogosultak, akik újépítésű lakást vásárolnak, vagy építtetnek. Az ingatlan alapterülete lakás esetén nem haladhatja meg a 150, míg ház esetén a 300 négyzetmétert.
Elvárás, hogy a számla adótartalma 5 százalék legyen. Továbbá csak 2021. január 1-én, vagy azt követően kiállított számla fogadható el. (Már akkor is 5% lehet egy lakásvásárlás áfa tartalma, ha a számát idén állították ki, de a pénzügyi teljesítés csak 2021-ben történne meg. Ebben az esetben azonban az adót nem lehetne visszaigényelni.)
Építkezésnél is igénybe lehet venni az új adó-visszatérítési lehetőséget. A munkálatokra ugyanis 5% áfa-t szükséges megfizetni, amennyiben generálkivitelezőt bíz meg a család háza felépítésére. Ezt az 5%-os adót vissza lehet igényelni – ha csok támogatást is igényelne az építtető – attól függetlenül, hogy hol építkezne a család.
Az új támogatást 2022. december végéig lehet igényelni a családoknak. A visszaigényelhető adó nagyságának az új konstrukció esetében nincs felső korlátja. Egy 50 millió forint értékű új lakás vásárlása, vagy építése – generálkivitelező megbízása mellett – esetén 2,38 millió forint adó visszaigénylésére lehet jogosult a vevő, ha csok támogatást is kért lakáscélja megvalósításához.
A 27%-os áfa-t is visszaigényelhetik azok, akik építkeznek
A 27%-os áfa-t tartalmazó számlák alapján is kérhetnek adó-visszatérítést a házat építtetők. (Eddig ezt csak preferált kistelepülések esetén lehetett igényelni.) Jelen esetben nem elvárás, hogy az építkezéshez csok támogatást is igényeljenek, ugyanakkor az ingatlan alapterületére vonatkozó feltétel itt is él: lakás esetén legfeljebb 150, míg ház esetén maximum 300 négyzetméter alapterületű lehet az ingatlan.
A 2018. január 1-én, vagy azt követően kiállított számlák alapján igényelhető vissza az adó, a kérelmet 2022. december 31-ig lehet benyújtani. A visszaigényelhető adó összege legfeljebb 5 millió forint lehet, melyet előzetesen kapna meg a család, az összeget az építkezésre lehet fordítani.
Ezzel egy 50 millió forint értékű ház építésénél 5 millió forint adót lehet visszaigényelni. (Az áfa nagysága nagyobb ebben az esetben, de ennél nagyobb összeg visszaigénylésére nem lenne jogosult a család.
A két építéshez kapcsolódó adó-visszaigénylés nem összekombinálható: 5%-os és 27%-os számla nem nyújtható be egyszerre.
Módosul több lakástámogatás feltétele is
Csok támogatással kapcsolatos változások
A családi otthonteremtési kedvezmény (csok) egy a meglévő és vállalt gyermekek után járó vissza nem térítendő lakáscélú támogatás.
- A nyugdíjasok is jogosultak lehetnek csok támogatást igényelni, amennyiben a nyugdíj mellett dolgoznak, vállalkozásuk van. Vagyis bizonyos feltételek teljesítése esetén már nyugdíjasok is jogosultak lehetnek a csok támogatásra.
- A támogatással vásárolt, épített lakásban utólag – akár a 10 éves elidegenítési és terhelési tilalom időszakán belül is – tulajdont szerezhet az igénylő gyermeke.
Jelzáloghitel tartozáselengedéssel kapcsolatos változások
A családok meglévő lakáscélú jelzáloghitelük tartozását csökkenti az állam, amennyiben a hitel futamideje alatt gyermeke születne: a második baba érkezésekor 1 millió forintot, míg a harmadik gyermek születésekor 4 millió forintot enged el az állam.
- Akkor is jogosult lehet a tartozáselengedésre a család, amennyiben az ingatlan jelenlegi megnevezése még nem lakás, lakóház, tanya, vagy birtokközpont, de az adott telken lakóházat építenek és az ehhez kapcsolódó jelzálogjog terheli az ingatlant.
- Új lakás vásárlására felvett hitel is csökkenthető a gyermekek után járó tartozáselengedéssel abban az esetben is, ha jelenleg az építkezés zajlik, emiatt a tulajdoni lapra még nem vezették fel a lakóingatlant, illetve nem jegyezték be a vevő tulajdonjogát sem.
- Ha több lakáshitele is van a családnak és a támogatás összege meghaladja hitelekből külön-külön fennálló tartozás összegét – a két hitel együttes összege azonban meghaladja az elérhető támogatás összegét -, akkor a család kihasználhatja a teljes támogatást: mindkét hitelének fennálló tartozása csökkenne. (A csökkentés sorrendjét a család határozhatja meg.)
Az első két pont esetében az állam ellenőrizni fogja 1 éven belül, hogy a lakóingatlan elkészült-e és a támogatást igénylő tulajdonjoga bejegyzésre került-e. Amennyiben ez nem történt meg a támogatást ptk szerinti büntetőkamattal növelten vissza kell fizetni.