Lakásvásárlás során óriási szerepe van a különböző otthonteremtési kedvezményeknek. A jó hír az, hogy ezek többsége 2023-ban is velünk marad. Az alábbiakban összefoglaltuk, hogy 2023-ban milyen vissza nem térítendő támogatásokat, kedvezményes kamatozású hiteleket és egyéb kedvezményeket lehet igénybe venni az otthonteremtéshez.
Az elmúlt esztendő utolsó napjainak egyikén, de végre valamennyi lakástámogatási formára vonatkozóan megjelentek azok a rendeletek, amelyekből megismerhettük, hogy milyen feltételekkel igényelhetjük 2023-tól a különböző otthonteremtési támogatásokat: a CSOK-ot, a Babaváró hitelt, a falusi CSOK-ot, meghosszabbították továbbá az áfa-visszaigénylés lehetőségét is. Az otthonfelújítási támogatás ugyanakkor megszűnt, bár bizonyos esetben a kérelmek még 2023. március végéig beadhatók voltak.
Nézzük kik számára, milyen feltételekkel vehetők igénybe 2023-ban az otthonteremtési támogatások.
Hirdetés
Hirdetés
Családi otthonteremtési kedvezmény – CSOK 2023-ban
A családi otthonteremtési kedvezmény vagy ahogy általában egyszerűen emlegetni szoktuk, a CSOK az egyik legfontosabb eleme az otthonteremtési támogatásoknak. Nem csak azért, mert a gyermekek számától függően akár jelentős vissza nem térítendő összeggel segítheti a megvalósítani kívánt ingatlancélokat, hanem azért is, mert egyéb kedvezmények igénybevételének – adó-visszaigénylésnek, illetékmentességnek – a feltétele is ennek kihasználása.
Mire használható a CSOK 2023-ban?
- új lakás, illetve lakóház építéséhez
- új lakás, illetve ház vásárlásához
- tetőtér-beépítéshez
- használt lakás vásárlásához
- lakás vagy lakóház bővítéséhez.
Kik vehetik igénybe?
A CSOK támogatást házas- és élettársak valamint egyedülálló szülők is igényelhetik. Meglévő gyermekek esetén nincs életkorhatár. Jövőben születendő (vállalt) gyermekre is lehet kérni a támogatást, itt azonban feltétel, hogy az igénylők házasok legyenek és legalább az egyik szülő 40. életéve betöltése előtt álljon.
A támogatás 25. év alatti gyermekek után igényelhető abban az esetben, ha a gyermek a szülőkkel közös háztartásban él és nem rendelkezik az önálló megélhetéshez elegendő jövedelemmel.
Mekkora összeg igényelhető?
A CSOK összege függ a gyermekek számától, illetve attól, hogy új vagy használt ingatlanra veszik azt igénybe a szülők. Fontos továbbá figyelni arra is, hogy gyerekszámtól függően az ingatlannak el kell érnie egy minimális alapterületet is.
Az új ingatlanok vásárlásánál a támogatás összege:
- 1 gyermek esetén 600 ezer forint
- 2 gyermek esetén 2,6 millió forint
- 3 vagy több gyermek esetén 10 millió forint.
Használt lakás vásárlásnál, bővítésnél a támogatás összege:
- 1 gyermek esetén 0,6 millió forint
- 2 gyermek esetén 1,43 millió forint
- 3 gyermek esetén 2,2 millió forint
- 4 vagy több gyermek esetén 2,75 millió forint.
A minimális alapterületre vonatkozó előírás a használt vagy új építésű lakás esetén:
- 1 gyerek: 40 nm
- 2 gyerek: 50 nm
- 3 gyerek: 60 nm
- 4 vagy több gyerek: 70 nm.
A minimális alapterületre vonatkozó előírás új építésű lakóház esetén:
- 1 gyerek: 70 nm
- 2 gyerek: 80 nm
- 3 gyerek: 90 nm
- 4 vagy több gyerek: 90 nm.
A CSOK igénylésének legfontosabb feltételei
A támogatás igénylésének legfontosabb feltétele, hogy az igénylők legalább egyike 180 napos TB-jogviszonnyal rendelkezzen. A 10 millió forint összegű CSOK esetén ez az időtartam legalább 2 év. Az utóbbi esetben a külföldi biztosítás is figyelembe vehető abban az esetben, ha legkésőbb a CSOK szerződéskötéstől számított 180 napon belül a magyar társadalombiztosításba jelentkezik át az igénylő. Elvárás a büntetlen előélet, illetve a köztartozás mentesség.
Építésnél és új lakásvásárlásnál 3, használt lakásvásárlásnál és bővítésnél maximum 2 gyermek születése vállalható. Az első gyermeknek 4, a másodiknak 8, a harmadiknak 10 éven belül kell megszületnie. Mindezeken túlmenően a szerződőknek vállalnia kell, hogy legalább 10 évig a támogatással vásárolt lakásban laknak majd.
Falusi CSOK 2023 – még kedvezőbb feltételekkel
A falusi CSOK feltételei az előbb vázolt családi otthonteremtési kedvezményt is túlszárnyalják bizonyos szempontok alapján. Ám ezt a támogatást csak speciális esetben lehet igénybe venni: tanyák, bizonyos kistelepüléseken lakások és házak vásárlásához, felújításához és korszerűsítéséhez.
A támogatás legfeljebb fele fordítható az ingatlan megvásárlására, a fennmaradó részt korszerűsítésre, bővítésre kell fordítani. Érdemes kiemelni, hogy a kiszemelt ingatlan állapota bármilyen rossz lehet, de a birtokba vétel után a felújítás, bővítés révén komfortos otthonná kell alakítani.
Ki, milyen feltételekkel igényelheti a falusi CSOK-ot?
A támogatás lényegi feltételei megegyeznek a családi otthonteremtési kedvezménynél alkalmazottakkal. Fontos azonban figyelni arra, hogy csak bizonyos (kis)településen vásárolt ingatlanoknál érvényesíthető. Az aktuális, 2023. január 1-től érvényes lista ebben a cikkünkben tételesen megtalálható.
Mekkora összegű falusi CSOK igényelhető?
Abban az esetben, ha a vásárlással együtt a támogatást bővítésre, korszerűsítésre fordítják az igénylők a falusi CSOK összege
- 1 gyermek esetén 600 ezer forint
- 2 gyermeknél 2,6 millió forint
- 3 vagy több gyermek esetén 10 millió forint.
Ha a falusi CSOK-ot a meglévő lakás bővítésre, illetve korszerűsítésére fordítják az igénylők, annak összege
- 1 gyermek esetén 300 ezer forint
- 2 gyermeknél 1,3 millió forint
- 3 vagy több gyermek esetén 5 millió forint lehet.
CSOK+hitel – 2023-ban rendkívül kedvező kamattal
A családi otthonteremtési támogatás mellé támogatott hitel is igényelhető. Ennek maximális kamata a futamidő végéig legfeljebb 3 százalék lehet. Aki mostanában gondolkodott el azon, hogy lakást vásárolna és ahhoz lakáshitelt is venne fel, pontosan tudja, hogy milyen óriási kedvezményt jelenthet ez, hiszen jelenleg a legolcsóbb lakáshitelek kamata is 10 százalékhoz közelít. (Egy 20 millió forintos ingatlanhitel 15 évre, 10 évig fix kamatozással, 500 ezer forint igazolt jövedelem mellett már eléri a 8,10 százalékot.)
Mekkora összegű CSOK-hitel vehető fel?
A kedvezményes hitel maximálisan igényelhető összege két gyermek esetén 10, három vagy több gyerekkel 15 millió forint lehet. Itt is vannak ugyanakkor a kialakítandó lakásra vonatkozóan a minimális alapterületre vonatkozó előírások.
Kik igényelhetnek CSOK-hitelt?
Ahhoz, hogy ezt a kedvezményes kölcsönt valaki igénybe vehesse meg kell felelni néhány jogosultsági feltételnek. Ezek közül a legfontosabbak:
- megfelelő igazolható jövedelemmel kell rendelkezni
- legalább három hónapos folyamatos, határozatlan idejű munkaviszonyt kell tudni igazolni (a próbaidő vagy felmondási idő kizáró tényező)
- a KHR adatbázisban nem szerepelhet az igénylő negatív minősítéssel,
- a megvásárolni vagy építeni kívánt ingatlannak fedezetként bevonhatónak kell lennie.
Ezeknek a feltételeknek a teljesülése azonban még nem jelenti egyértelműen azt, hogy az igénylő meg is kapja a CSOK hitelt. Ez pont úgy banki kölcsön (csak a piaci kamatoknál kedvezőbb költségek mellett), mint bármilyen nem támogatott kölcsön, így az igénylőnek meg kell felelnie mindazoknak az elvárásoknak, amelyeket a pénzintézet támaszt.
Babaváró hitel – meghosszabbított feltételekkel
A Babaváró kölcsönről egyértelműen elmondható, hogy a fiatal házasok egyik kedvence. Nem ok nélkül, hiszen fedezet nélkül igényelhető, bármire elkölthető összeget jelent. Ráadásul, ha a feltételek teljesülnek, akkor vissza nem fizetendő támogatássá alakul a teljes, maximum 10 millió forint.
Az, hogy a Babaváró bármire elkölthető természetesen azt jelenti, hogy nincs kötelezettsége az igénylőknek arra, hogy lakásvásárlásra költsék, ám az igénylők többsége erre fordítja – ezért szerepeltetjük ebben az összeállításban ezt a lehetőséget is. Ráadásul a Babaváró, a CSOK támogatás mellett önerőként is felhasználható lakáshitel igénylése esetén, ami óriási előny, hiszen pontosan tudjuk, hogy a fiatal házasok számára az egyik legnagyobb kihívás, hogy a lakáscélú jelzáloghitel felévteléhez szükséges önerőt előteremtsék.
Kik igényelhetnek 2023-ban Babaváró hitelt?
A kölcsönt kizárólag házaspárok igényelhetik abban az esetben, ha legalább az egyikük 3 esztendőnyi folyamatos társadalombiztosítási jogviszonnyal rendelkezik és a feleség még nem töltötte be a 41. életévét. A pár mindkét tagjának magyaroszági lakcímmel kell rendelkeznie, büntetlen előéletűnek kell lennie, és nem lehet ötezer forintnál nagyobb összegű köztartozása. Feltétel továbbá az is, hogy a KHR-ben ne legyen nyilvántartott tarozásuk.
Bár a Babaváró hitel alapfeltételeit jogszabály rögzíti, az egyes bankok ennél szigorúbban is eljárhatnak, saját hitelbírálati szempontjaik alapján döntik el, hogy az igénylőket hitelezik vagy sem, illetve mekkora összegű kölcsönt folyósítanak a részükre. Így előfordulhat, hogy valaki az egyik banknál megkaphatja a hitelt, pedig volt olyan pénzintézet, amely nem hitelezte volna.
Hogyan alakul a Babaváró hitel kamata és a visszafizetés?
A kölcsön az első 5 évben kamatmentes. Ha ezidő alatt legalább egy gyermek születik akkor a futamidő alatt ez így is marad, sőt, a gyermek születésekor a törlesztést akár fel is lehet függeszteni 3 évre. A második gyermek megszületésekor a fennálló tőketartozás 30 százalékát elengedik. Ekkor – ha azt a pár kéri – újabb 3 évre kérhető a törlesztés felfüggesztése. Amennyiben pedig a harmadik gyermek is megszületik a teljes fennálló tőketartozást elengedik.
A fentebbiekből egyértelműen levezethető, hogy ha a házasok eleve három gyermeket terveznek, és a babák időben meg is érkeznek, akkor a 10 millió forintból semmit nem kell törleszteniük.
Áfa-visszatérítés
Némiképp eltér ugyan az előbbiekben említett megoldásoktól, de jelentős összeget jelenthet az otthonteremtés során az általános forgalmi adó (áfa) visszaigénylésének a lehetősége is, amely 2022. végével kifutott volna, decemberben módosult azonban a jogszabály, amely ezt a határidőt 2024. december 31-éig meghosszabbította.
Ez a lehetőség az újlakás vásárlása, építése, illetve építtetése esetén áll rendelkezésre.
- Amennyiben valaki új építésű lakást vásárol a vételár 5 százalékos adótartalmát igényelheti vissza akkor, ha az ingatlan megszerzéséhez családi otthonteremtési kedvezményt is igénybe vesz.
- Az új lakást építők pedig a munkálatok költségének 27 százalékos adótartalmát igényelhetik vissza. Itt ugyanakkor van egy felső határ, ami 5 millió forint.
Mindkét esetben feltétel, hogy amennyiben a vásárolt ingatlan többlakásos épületben lévő lakás, az ingatlan alapterülete nem lehet nagyobb 150 négyzetméternél, egylakásos lakóépületnél pedig a ház alapterülete nem haladhatja meg a 300 négyzetmétert.
Elengedték a vagyonszerzési illetéket
Az otthonteremtést segítő intézkedések között meg kell említeni a fentieken túl, hogy 2021-től mindenki számára illetékmentes a lakásvásárlás, abban az esetben, ha CSOK támogatást kér új otthona megszerzéséhez. Ráadásul az illetéket a használt lakások esetében is elengedik ilyen esetben – vagyis minden gyermeket nevelő jogosult lehet erre, ha lakóingatlant vesz.
Mekkora összeget jelenthet az illeték elengedése?
Az illetéket utólag, a vételár alapján róják ki. Mértéke 2023-ban is a vételár 4 százaléka, egy 50 millió forintért megvásárolt ingatlannál tehát ez az összeg eléri a 2 millió forintot. Közvetlenül a lakás megvásárlását nem segíti a támogatás, ám erre a teherre a beköltözés utáni hónapokban már nem kell készülni, ami jelentős támogatásként értékelhető, hiszen a meglévő pénzt az új otthon berendezésére költhetik a családok.