A hét elején sokak szeme a tőzsdék teljesítményére szegeződött, mi azonban más pénzügyi kérdésekkel is foglalkoztunk. Amellett, hogy körbejártuk a CSOK igénylésének teljes folyamatát, a hazai nyugdíjakkal, és a vállalkozók lakáshitellel kapcsolatos kérdéseket is megnéztük.
Számold ki kalkulátorunkkal, hogy mennyi CSOK-ot kaphatsz!
Megnéztük, hogyan igényelhetsz CSOK-ot
Régóta lehetett sejteni, hogy előbb-utóbb a CSOK megújításával rukkol elő a kormány, amiről a múlthéten be is számoltunk. Most azt dolgoztuk fel, hogy ha CSOK-ot szeretnél igényelni, aktuálisan hogyan is néz ki az egész procedúra. Előreláthatóan február közepétől már tartani kell a bankoknak ahhoz magukat, hogy a kérelem befogásától lakásvásárlás esetén 30, míg építkezés/bővítés esetén 60 napon belül döntést hozzanak. Jelenleg a folyamat 1-1,5 hónap alatt zongorázható le, tehát kérdéses, hogy a könnyítések (bizonyos dokumentumokról elég lesz nyilatkozni) mennyire tudnak majd megjelenni a gyakorlatban.
Két ábra arról, hogyan is állunk a nyugdíjak terén
Megnyugtató is lehetne, hogy a legutolsó keresethez képest mért nyugdíj hazánkban az Európai Uniós átlaghoz képest kedvezőnek bizonyul. Az ún. helyettesítési ráta itthon 67%, míg az EU-ban átlagosan 58%. Ugyanakkor érdekes adalék a KSH statisztikáiból kinyerhető nyugdíjmegoszlás hazánkban. Eszerint 100 nyugdíjasból mindössze 7-nek magasabb a nyugdíja, mint 200 ezer forint, viszont a nyugdíjasok 40%-ának 100-150 ezer forint között, míg 35%-ának 100 ezer forint alatt van a nyugdíja. (az ábrák a cikkünkben érhetők el).
A demográfiai folyamatokat elnézve könnyen jön a következetés, hogy a jövőben még nagyobb lehet a kevés nyugdíjból gazdálkodók aránya. A cikkben bemutattuk a megoldási javaslatokat a nyugdíj-kiegészítésre, amit alapvetően a 20%-os adójóváírással támogatott nyugdíjcélú-megtakarítások jelentik.
Így igényelhetnek lakáshitelt a vállalkozók
Szép számban képviseltetik magukat itthon azok, akiknek a jövedelme saját cégből származik. Ugyanakkor nekik sem kell aggódni amiatt, hogy ne kapnának lakáshitelt, hiszen a legtöbb bankok őket is meghitelezi. A jövedelem kulcskérdés, KATA és EVA esetében mindenképpen a NAV jövedelemigazolás számít, sok banknál akár még az osztalék figyelembevételére is lehetőség van.